Tisková zpráva

Jak zaplatit a postavit šetrné a energeticky efektivní budovy pro veřejnou správu: série seminářů provede úředníky procesem

Praha, Brno, Pardubice

Podle zákona o hospodaření s energií budou muset mít nové budovy úřadů téměř nulovou spotřebu energie. Frank Bold a Česká rada pro šetrné budovy pořádají k této problematice sérii školení, které úředníky provedou celým procesem přípravy investic do šetrných a energeticky úsporných budov nebo do rekonstrukcí budov stávajících. Semináře se dějí za podpory Ministerstva průmyslu a obchodu a úředníci se jich mohou účastnit zdarma. Proběhnou kromě Prahy také v Brně a Pardubicích, kde získaly záštitu Jihomoravského a Pardubického kraje.

„Chceme se k problému postavit komplexně a zaměřit se jak na otázku dotací, projektovou a architektonickou přípravu, tak i na právní řešení. Sebelépe technologicky vymyšlené řešení totiž musí být také dobře vysoutěženo tak, aby obec našla kvalitního dodavatele a přitom postupovala v rámci zákona o veřejných zakázkách.” uvedl Petr Zahradník, Projektový manažer České rady pro šetrné budovy.

Semináře úředníky provedou jednotlivými postupy zadávacího řízení se zaměřením na specifika šetrných budov, objasní výhody a nevýhody jednotlivých postupů a nástrojů na základě příkladů z české i zahraniční zadávací praxe, představí vhodná kvalitativní kritéria a způsoby jejich vyhodnocování. Hlavní témata:

  • Možnosti financování novostaveb a rekonstrukcí budov ve veřejném sektoru – dostupné dotace, novinky, kombinace s metodou EPC
  • Právní rámec zadávání veřejných zakázek na šetrné budovy
  • Technické principy a parametry zadávání na kvalitu a dlouhodobou efektivitu namísto nejnižší pořizovací ceny
  • Možnosti využití principu Design&Build v ČR a poskytování zaručených energetických služeb metodou EPC
  • Praxe – příklady využití kvalitativních principů ve veřejných zakázkách
  • Komplexní řešení úprav škol formou participativního navrhování

„Nový zákon o zadávání veřejných zakázek umožňuje zadavateli promítnout do zadávací dokumentace řadu kvalitativních kritérií, a nerozhodovat se podle nejnižší nabídkové ceny. V případě zadávání zakázek na projekty staveb, které musí mít určitou technologickou úroveň a zároveň se musí realizovat v harmonogramu daném dotačním titulem, se vyplatí věnovat zvýšenou pozornost strategii a kvalitě zadání veřejné zakázky na danou stavbu.“ vyjádřil se k seminářům Martin Fadrný, který má ve Frank Bold na starosti rozvoj v oblasti veřejného práva a veřejných zakázek.

Termíny konání seminářů:

  • Pardubice – 19. října 2017
  • Brno – 1. listopad 2017
  • Praha – 7.prosince 2017

Web a přihlášení:

http://frankbold.org/setrne-budovy

Další informace

Bára Buchtová, Frank Bold, barbora.buchtova@frankbold.org, +420 604 834 922

Petr Zahradník, Česká rada pro šetrné budovy, petr.zahradnik@czgbc.org, +420 602 253 262

Kontext

Nový zákon o zadávání veřejných zakázek umožňuje zadavateli promítnout do zadávací dokumentace řadu kvalitativních kritérií, a nerozhodovat se podle nejnižší nabídkové ceny. V případě zakázek na stavby, které budou spoluvytvářet veřejný prostor ještě desítky a stovky let, se vyplatí věnovat otázce kvality výjimečnou pozornost. 

Podle zákona o hospodaření s energií nové budovy úřadů musejí mít téměř nulovou spotřebu energie, a to od 1. ledna 2016, 2017 a 2018, v závislosti na ploše. Obdobně, ale s dvouletým zpožděním, platí toto pravidlo i pro všechny ostatní typy nových budov. Je čas seznámit se s tím, jaké jsou minimální požadavky na budovu s téměř nulovou spotřebou a o jakých dalších požadavcích má smysl uvažovat.