Deprecated: iconv_set_encoding(): Use of iconv.internal_encoding is deprecated in /mnt/data/accounts/e/epsweb/data/www/eps/trunk/necas/libs/Nette/loader.php on line 28
Výzva premiéru Nečasovi v souvislosti s odvoláním ministra spravedlnosti

Výzva premiéru Nečasovi

v souvislosti s odvoláním ministra spravedlnosti

Společná výzva organizací a jednotlivců Petru Nečasovi:

Dokažte, že tím skutečným důvodem pro odvolání ministra nebylo ochromit justici a státní zastupitelství v boji proti korupci.

Připojte se k výzvě


Pane premiére Nečasi,
Vaše odvolání ministra spravedlnosti považujeme za krok zpět při procesu ozdravování české společnosti a omezení míry korupce v zemi. Odvolal jste jej v době, kdy justice a policie začíná důsledně vyšetřovat finanční kriminalitu a korupci, včetně trestné činnosti politiků, a tím postupně navrací důvěru občanů v právní stát a rovnost před zákonem.

Současně probíhá příprava nového zákona o státním zastupitelství, který má zaručit větší nezávislost státních zástupců a vytvořit speciální útvar zaměřený na vyšetřování korupce. A hlavně musí být jmenován nový pražský vrchní státní zástupce, klíčová pozice pro odhalování nejzávažnějších případů korupce a hospodářské kriminality. Dosavadní postup ministra Pospíšila nasvědčoval tomu, že by justice a státní zastupitelství mohly začít konečně plnit svou roli v boji proti korupci.

Vaše zdůvodnění překvapivého odvolání ministra působí za těchto okolností již na první pohled jako zjevná záminka. Vyzýváme Vás tímto, abyste veřejnosti dokázal, že tím skutečným důvodem pro odvolání ministra nebylo tento proces ochromit. Veřejnost čeká na Vaše konkrétní činy – výběr důvěryhodného kandidáta na funkci ministra spravedlnosti, který bude okamžitě jmenovat vrchního státního zástupce v Praze v souladu s návrhem nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana a bez ohledu na politické tlaky.

V současné kritické situaci je naprosto zásadní, aby ministr spravedlnosti disponoval nejen potřebnými odbornými znalostmi, ale také důvěrou veřejnosti a byl zárukou řádného dovršení reformních kroků, které ministerstvo spravedlnosti a nejvyšší státní zastupitelství započalo. V neposlední řadě to musí být i osoba, která by garantovala pokračování nekompromisních kroků justice vůči případům korupce a zneužívání veřejných prostředků. V současné době diskutovaní kandidáti přitom tyto kvality rozhodně nesplňují.


Připojte se k výzvě

Centrum aplikované ekonomie, o.s.
Podnikáme bez korupce
Občanské sdružení Vážaňák
Za zdravé a krásné Holešovsko
Zdravé životní prostředí
Občanské sdružení Pro Lednici
Egeria, o.s.
Lepší místo, o.s.
Armádní noviny
Můj Lanškroun

K výzvě se připojilo již 1216 lidí

Připojte se k výzvě