Poradna

Může starosta uzavřít smlouvu o součinnosti?

Starosta podepsal smlouvu s investorem o poskytnutí finančního daru výměnou za „součinnost poskytnutou v územním a stavebním řízení“, ve kterém měl být povolen záměr investora. Smlouvu navíc schválila městská rada až měsíc po podpisu. Je taková smlouva platná?

Tento dotaz byl vyřešen dne 19. 5. 2015. Pozor, závěry a legislativa odpovídají tehdejší právní praxi a nemusí být aktuální.

Odpověď poradny

Smlouvu schvaluje rada. Pokud o ní rozhodl jen starosta, je neplatná. Obec se může zavázat nanejvýš k tomu, že nepodá námitku. Pokud by se zavázala schválit záměr, byla by smlouva v této části neplatná.

O smlouvě o daru rozhoduje rada

Smlouvu, kterou obec přijímá dar, schvaluje rada. (1) Starosta poté takto předem schválenou smlouvu již pouze uzavírá (podepisuje). Pokud skutečně o uzavření smlouvy rozhodl pouze starosta a nikoliv rada, je smlouva od počátku (absolutně) neplatná. Dodatečné schválení již není možné. Pokud Rada smlouvu schválila, měla by obec uzavřít (podepsat) smlouvu novou, datovanou až po rozhodnutí rady. (2)

Obec nemůže slíbit vydání povolení

O povolení stavebních záměrů rozhoduje příslušný stavební úřad. Obec může být v těchto řízeních pouze účastníkem, jejich průběh nemůže ovlivnit a nemůže tedy ani poskytnout smluvenou „součinnost“. Ujednání o poskytnutí „součinnosti“ je tedy platné pouze v rozsahu, v němž se obec zavazuje např. nepodat námitku jako účastník řízení (anebo k podání námitky podporující záměr). Pokud by smlouva zavazovala obec k vydání územního rozhodnutí nebo stavebního povolení, byla by v této části neplatná. Čtěte více o smlouvách obcí s investory.

Jak smlouvu napadnout?

Setkali jste se s podobnou smlouvou a nejste si jisti její platností? Chcete smlouvu napadnout? Postup může záležet na konkrétním znění smlouvy. Pokud máte k dispozici celý text smlouvy, můžete se na konkrétní postup zeptat v naší poradně.

Poznámky

(1) Zákon č. 128/2000 Sb., o obcích, výčtem určuje záležitosti, o kterých rozhoduje obecní rada (§ 102) a věci spadající do působnosti obecního zastupitelstva (§ 84 a § 85). Ve všech ostatních záležitostech (které zákon výslovně nesvěřuje ani radě, ani zastupitelstvu) rozhoduje v zásadě rada obce - potom mluvíme o tzv. zbytkové kompetenci rady.
(2) § 41 odst. 2 zákona o obcích a Vedral, J. a kol. Zákon o obcích (obecní zřízení). 1. vydání (komentář). Praha: C. H. Beck, 2008, s. 59. ISBN: 978-80-7179-597-1.s. 246
(3) § 552 a § 588 zákona č. 89/2012 Sb., občanského zákoníku

 

Newsletter

Chcete mít přehled o Vašich právech? Zajímájí Vás změny v zákonech?

Odebírejte naše novinky a získejte přehledné právní informace.

Přihlásit k newsletteru

Nenašli jste?

Můžete se na nás obrátit s Vaším dotazem přímo a my se vám do pěti pracovních dnů ozveme.

Položit dotaz

Advokáti

Potřebujete pomoc advokáta?

Součástí konsorcia je i advokátní kancelář Frank Bold Advokáti.

Přejít na advokáty