Poradna

Můžu začít stavbu užívat bez dalšího povolení k užívání?

Blíží se dokončení naší stavby a rádi bychom ji ihned užívali. Obáváme se, že je potřeba zvláštní povolení k užívání. Je možné stavbu užívat bez zásahu správního orgánu?

Tento dotaz byl vyřešen dne 26. 2. 2018. Pozor, závěry a legislativa odpovídají tehdejší právní praxi a nemusí být aktuální.

Odpověď poradny

Ano, v určitých případech můžete stavbu začít užívat bez jakéhokoliv dalšího aktu. Novela stavebního zákona od 1. 1. 2018 poměrně významně mění proces schválení užívání staveb. Doposud platilo, že po dokončení stavby může stavebník většinu staveb začít užívat pouze na základě oznámení stavebnímu úřadu nebo v případě vyjmenovaných staveb kolaudačního souhlasu (typicky těch, jejichž vlastnosti nebudou moci budoucí uživatelé ovlivnit, veřejné infrastruktury apod.). Po novele stavebního zákona povinnost oznámení užívání stavby stavebnímu úřadu odpadá. Stavby, které bylo v současnosti možné začít užívat po oznámení stavebnímu úřadu, tak bude moci nově stavebník začít užívat bez jakéhokoliv dalšího aktu.

Kolaudace je stále nutná

Avšak pozor. Naproti tomu u staveb, k jejichž užívání je nyní potřeba kolaudačního souhlasu, zůstává proces kolaudace zachován. Novela nicméně zavádí dva typy aktů, které jsou výsledkem kolaudace: kolaudační souhlas a kolaudační rozhodnutí.(1) Rozdíl mezi kolaudačním souhlasem a kolaudačním rozhodnutím je především ve způsobu jeho vydávání. Zatímco u kolaudačního souhlasu se nevede samostatné řízení, kolaudační rozhodnutí je vydáváno ve správním řízení se samostatným okruhem účastníků. O tom, že se bude pro stavbu vydávat kolaudační rozhodnutí, rozhoduje stavební úřad, pokud dojde k závěru, že žádost není úplná nebo nejsou splněny podmínky pro vydání kolaudačního souhlasu. V takovém případě rozhodne usnesením o provedení kolaudačního řízení. (2)

Poznámky

(1) § 119 odst. 1 stavebního zákona, ve znění novely
(2) § 122 odst. 5 stavebního zákona, ve znění novely

Pomohl Vám manuál?

Podpořte nás

Nenašli jste?

Položit nový dotaz

Do pěti pracovních dnů se vám ozveme.

Položit dotaz

Občan 2.0?

Zajímáte se o problémy kolem vás? Možná jste Občan 2.0.

Chcete se zapojovat efektivněji?
Buďte Občan 2.0!

Přečtěte si více

Jde do tuhého?

Potřebujete pomoc advokáta?

Součástí konsorcia je i advokátní kancelář
Frank Bold Advokáti.

Pomoc advokáta