Poradna

Od kdy je možné začít stavět stavbu na ohlášku, jež byla původně zakázána?

Stavebník podal ohlášení stavby, SÚ vydal rozhodnutí o zákazu provedení ohlášené stavby, které následně autoremedurou zrušil. Od kdy může stavebník začít stavět?

Tento dotaz byl vyřešen dne 26. 8. 2008. Pozor, závěry a legislativa odpovídají tehdejší právní praxi a nemusí být aktuální.

Odpověď poradny

Dle mého názoru zrušení rozhodnutí o zákazu provedení ohlášené stavby se rovná situaci, jakoby rozhodnutí nikdy neexistovalo. Situaci chápu tedy tak, že úřad se k ohlášení nevyjádřil, přičemž 40 dnů od ohlášení již uběhlo, stavebník může tedy začít stavět (po splnění dalších povinností).

Teoreticky by se proti rozhodnutí o zrušení zákazu ohlášené stavby mohly odvolat osoby – účastníci řízení. I přesto, že úřad žádné osoby jako účastníky neoznačil, jsou za ně považovány osoby, které mohou být  rozhodnutím přímo dotčeny ve svých právech nebo povinnostech (§ 27 odst. 2 SŘ),  tedy zejména majitelé sousedních nemovitostí.

Tato možnost je komplikovaná faktem, že není zřejmé, zda-li se na situaci, kdy SÚ vydá zákaz ohlášené stavby dá pohlížet jako na správní řízení. V praxi jsem se s touto situací nestkala, domnívám se, že je velmi nepravděpodobné, že by nastala.

Pomohl Vám manuál?

Podpořte nás

Nenašli jste?

Položit nový dotaz

Do pěti pracovních dnů se vám ozveme.

Položit dotaz

Občan 2.0?

Zajímáte se o problémy kolem vás? Možná jste Občan 2.0.

Chcete se zapojovat efektivněji?
Buďte Občan 2.0!

Přečtěte si více

Jde do tuhého?

Potřebujete pomoc advokáta?

Součástí konsorcia je i advokátní kancelář
Frank Bold Advokáti.

Pomoc advokáta