Do you speak English? Switch to english version Ponechat českou verzi

Poradna

Mohu se zapojit do rozhodování o podjatosti?

Soused neustále blokuje a prodlužuje námi vedené územní řízení, nyní namítl podjatost. Bojíme se, že úřad přesune řízení do obce, kde má soused známé a kde nám žádost zcela určitě zamítnou. Můžeme nějak ovlivnit výsledek řízení o podjatosti? 

Tento dotaz byl vyřešen dne 15. 4. 2014. Pozor, závěry a legislativa odpovídají tehdejší právní praxi a nemusí být aktuální.

Odpověď poradny

Ano, můžete. V procesu rozhodování o podjatosti sice není možné podávat námitky, ale proti výslednému usnesení se můžete odvolat.

Rozhodování o podjatosti není správním řízením

Pokud někdo podá v řízení námitku podjatosti, rozhoduje o tom, zda je úřad podjatý, jeho nadřízený orgán. Nejde přitom o správní řízení, kterého byste se mohli účastnit a podávat v něm námitky. Můžete však podat neoficiální vyjádření, ve kterém se vyjádříte k tomu, který úřad vám připadá vhodný k vedení územního řízení.

Proti usnesení se můžete odvolat

Výsledné usnesení o tom, zda je úřad ve vaší obci podjatý a na jaký úřad se případně řízení přesune, vám ale úřad doručí (do vlastních rukou – poštou) a můžete se proti němu odvolat. To potvrdil i Nejvyšší správní soud (č.j. 2 As 30/2011-127).
Pokud se prokáže podjatost všech úředních osob na úřadě ve vaší obci, pověří nadřízený úřad řízením úřad sousedícího správního obvodu. Záleží však na jeho uvážení, na který.

Newsletter

Chcete mít přehled o Vašich právech? Zajímájí Vás změny v zákonech?

Odebírejte naše novinky a získejte přehledné právní informace.

Nenašli jste?

Můžete se na nás obrátit s Vaším dotazem přímo a my se vám do pěti pracovních dnů ozveme.

Položit dotaz

Advokáti

Potřebujete pomoc advokáta?

Součástí konsorcia je i advokátní kancelář Frank Bold Advokáti.

Přejít na advokáty