Poradna

Umisťování vysílačů telefonních operátorů

V poslední době se stále častěji umisťují na střechy obytných domů antény vykrývacích vysílačů pro šíření signálu mobilních telefonů. Jde o nezanedbatelné výkony v blízkosti obytných prostor. Je pravda, že lze tato zařízení dokonce umisťovat bez souhlasu vlastníka domu? Jaké orrgány mají toto povolovat a za jakých podmínek? Jak má občan postupovat, má-li byt v domě s tímto zařízením na střeše nad svým bytem a má obavy z dopadů na zdraví?

Tento dotaz byl vyřešen dne 18. 2. 2008. Pozor, závěry a legislativa odpovídají tehdejší právní praxi a nemusí být aktuální.

Odpověď poradny

Podle nového stavebního řádu (z. č. 183/2006Sb.) platného od 1. ledna 2007 tyto konstrukce nevyžadují stavební povolení ani ohlášení, takže neexistuje prakticky žádná možnost, jak by bylo možné do procesu umístění tohoto zařízení zasáhnout.

Otázka škodlivosti elektromagnetického záření není v českém právu nijak upravena. Normy pro takovéto zařízení budou zřejmě vymezeny v technických normách ČNS, ty jsou ovšem právně závazné pouze pokud na ně odkazuje zákon.

Chtěl bych Vás však ubezpečit, že takovéto zařízení není možné instalovat bez souhlasu majitele objektu. Jednalo by se o zásah do vlastnického práva, které je možné omezit pouze na základě zákonného zmocnění ve veřejném zájmu.

Pokud byste chtěl nějak úspěšně postupovat proti nainstalovanému zařízení, muselo by se Vám podařit prokázat, že má nezanedbatelný dopad na lidské zdraví, což je v současné době velmi obtížné.

Newsletter

Chcete mít přehled o Vašich právech? Zajímájí Vás změny v zákonech?

Odebírejte naše novinky a získejte přehledné právní informace.

Přihlásit k newsletteru

Nenašli jste?

Můžete se na nás obrátit s Vaším dotazem přímo a my se vám do pěti pracovních dnů ozveme.

Položit dotaz

Advokáti

Potřebujete pomoc advokáta?

Součástí konsorcia je i advokátní kancelář Frank Bold Advokáti.

Přejít na advokáty