Do you speak English? Switch to english version Ponechat českou verzi

Poradna

Může se spolek účastnit stavebního řízení?

V obci jsme založili enviromentální spolek a rádi bychom se účastnili stavebního řízení týkající se stavby, která by narušila životní prostředí v obci. Můžeme do řízení vstupovat jako účastníci řízení?

Tento dotaz byl vyřešen dne 27. 2. 2018. Pozor, závěry a legislativa odpovídají tehdejší právní praxi a nemusí být aktuální.

Odpověď poradny

Ne, novela stavebního zákona mění od 1. 1. 2018 okruh účastníků územního a stavebního řízení, a to prostřednictvím změny § 70 zákona o ochraně přírody a krajiny. (1) Právě toto ustanovení doposud umožňovalo spolkům, jejichž předmětem činnosti je ochrana přírody a krajiny, aby se přihlásily do územních a stavebních řízení jako jejich účastníci. Nově se však mohou na základě tohoto ustanovení účastnit jen řízení podle zákona o ochraně přírody a krajiny, nikoliv tedy řízení upravených ve stavebním zákoně.

Účastněte se navazujících řízení na EIA

Environmentální spolky se nicméně i nadále budou moci za stanovených podmínek účastnit územních a stavebních řízení v případě záměrů vyžadujících posouzení vlivů na životní prostředí EIA, tedy například v případě významných silnic nebo velkých průmyslových staveb.

Poznámky

(1) § 70 odst. 2 zákona č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny

Newsletter

Chcete mít přehled o Vašich právech? Zajímájí Vás změny v zákonech?

Odebírejte naše novinky a získejte přehledné právní informace.

Nenašli jste?

Můžete se na nás obrátit s Vaším dotazem přímo a my se vám do pěti pracovních dnů ozveme.

Položit dotaz

Advokáti

Potřebujete pomoc advokáta?

Součástí konsorcia je i advokátní kancelář Frank Bold Advokáti.

Přejít na advokáty