Spadá heptafluoropropan pod regulované látky?
Spadá technický plyn používaný jako hasivo s chemickým názvem heptafluoropropan (chemický vzorec CF3CHFCF3) pod regulované látky zmiňované ve vyhlášce 279?
Odpověď poradny
Vyhláška MŽP č. 279/2009 Sb., o předcházení emisím regulovaných látek a fluorovaných skleníkových plynů navazuje na nařízení Evropských společenství č. 1005/2009 (nařízení je přímo použitelným předpisem, je tedy závazné pro členy EU i jejich občany), které vstoupilo v účinnost 1.1.2010.
Dále navazuje vyhláška na § 24 zákona č. 86/2002 Sb., o ochraně ovzduší. Na základě tohoto ustanovení je MŽP oprávněno vydat povolení k používání hydrochlorfluoruhlovodíků jako hasicích prostředků ve stávajících systémech požární ochrany, pokud se používají jako náhrada za halony, při splnění podmínek uvedených v přímo použitelném předpisu Evropských společenství upravujícím ochranu ozonové vrstvy Země (tedy v nařízení č. 1005/2009)
Toto nařízení stanoví, co se rozumí regulovanými látkami v článku 3:
4) "regulovanou látkou" látka uvedená na seznamu v příloze I, včetně svých izomerů, vyskytující se samostatně nebo ve směsi a bez ohledu na to, zda je nově vyrobená, znovuzískaná, recyklovaná nebo regenerovaná.
V daném případě mluví zákon o ochraně ovzduší i vyhláška č. 279/2009 přímo o používání hydrochlorfluoruhlovodíků jako hasicích prostředků ve stávajících systémech požární ochrany. Definici najdete opět v článku 3 nařízení č. 1005/2009:
9) "hydrochlorfluoruhlovodíkem" regulovaná látka uvedená na seznamu ve skupině VIII přílohy I, včetně svých izomerů.
Je proto nutné ověřit, jestli se konkrétní látka nachází na seznamu regulovaných látek v nařízení č. 1005/2009, resp. jestli se jedná dle tohoto nařízení o „hydrochlorfluoruhlovodík".
V dalším Vám zřejmě již lépe poradí odborník na chemické látky, který se bude orientovat v dané terminologii.