Existuje ochranné pásmo stromů?
Existuje ochranné pásmo kolem stromů, do kterého nelze zasahovat?
Odpověď poradny
Podle § 46 zákona o ochraně přírody a krajiny mají ochranné pásmo tzv. památné stromy. Toto ochranné pásmo vymezí orgán ochrany přírody, který památný strom vyhlásil , a stanoví činnosti a zásahy, jež lze v tomto pásmu provádět jen s předchozím souhlasem orgánu ochrany přírody.
Pokud orgán ochrany přírody ochranné pásmo nevymezí, má každý památný strom základní ochranné pásmo ze zákona, a to ve tvaru kruhu o poloměru desetinásobku průměru kmene měřeného ve výši 130 cm nad zemí.
V tomto pásmu pak není dovolena žádná pro památný strom škodlivá činnost, například výstavba, terénní úpravy, odvodňování nebo chemizace.
Pro jiné než památné stromy není zákonem o ochraně přírody ani prováděcí vyhláškou č. 395/1992 Sb. ochranné pásmo stanoveno. Obecně však platí, že všechny dřeviny jsou chráněny před poškozováním a ničením (tj. pokud se na ně nevztahuje ochrana přísnější např. platící pro památné stromy nebo ochrana podle zvláštních předpisů).
Podle výše uvedené prováděcí vyhlášky je poškozování a ničení dřevin rostoucích mimo les takový nedovolený zásah, který způsobí podstatné a trvalé snížení jejich ekologických a estetických funkcí nebo bezprostředně či následně způsobí jejich odumření. Z obecného zákazu poškozování nebo ničení dřevin vyplývá i zákaz rušivých činností v jejich nejbližším okolím, které by takové poškození nebo zničení způsobily. Ke kácení dřevin rostoucích mimo les je pak v souladu s § 8 zákona o ochraně přírody a krajiny až na stanovené výjimky nezbytné povolení orgánu ochrany přírody.
Je možné, že např. normy ČSN pro stavebnictví mohou stanovovat pásmo v okolí stromu, ve kterém se stavby neumisťují, z právních předpisů na úseku ochrany přírody však takové výslovné omezení nevyplývá.