Rekonstrukce státu

Rekonstrukce státu je společný projekt protikorupčních organizací, řady renomovaných expertů, firem a regionálních podporovatelů.

Máme realistický plán, jak ještě v tomto volebním období prosadit 9 zákonů, které výrazně omezí korupci.

 1. Politika bez tajných sponzorů
  Politické strany a jejich předvolební kampaně nebudou tajně placeny firmami, které pak vyhrávají předražené veřejné zakázky.
 2. Majetková přiznání politiků
  Politici budou povinně zveřejňovat svá majetková přiznání na internetu a bude jasné, v jakých firmách mají své soukromé zájmy.
 3. Smlouvy státu na internetu
  Každá smlouva státu začne platit až v okamžiku zveřejnění v registru smluv na internetu a nebude už možné tajně uzavírat nevýhodné smlouvy.
 4. Zrušení anonymních akcií
  Zmizí – v České republice hojně využívaný – nástroj legalizace výnosů z trestné činnosti přes firmy s anonymními vlastníky.
 5. Konec trafik ve státních firmách
  V dozorčích radách státních firem budou sedět odborníci bez úzkých vazeb na politické strany, kteří nebudou zavírat oči před podezřelými obchody a investicemi managementu.
 6. Nezávislí úředníci
  Úředníci budou chráněni před politickými tlaky na jejich rozhodování a budou pro ně platit jasná pravidla.
 7. Nezávislé vyšetřování korupce
  Politici ztratí páky, jak nutit státní zástupce k zásahům do vyšetřování citlivých korupčních kauz.
 8. Zákony bez přílepků
  Do přijímaných zákonů nebudou na poslední chvíli vkládány paskvily a tunely. Na internetu bude možné snadno zjistit, který zákon se právě připravuje a kdo který návrh podal.
 9. Rozšíření pravomocí NKÚ
  Stamiliardy státních peněz v obcích a státních firmách budou podléhat nezávislé kontrole Nejvyššího kontrolního úřadu.

Přečtěte si více

Zapojte se

Pořádajícími organizacemi je dvacet renomovaných protikorupčních organizací v čele s Transparency International, Ekologickým právním servisem a Oživením. Iniciátorem a koordinátorem je Ekologický právní servis. Mezi hlavní donory Rekonstrukce státu patří: Fond Otakara Motejla, US Embassy, Delikomat a Jan Barta.