Zbytečná silnice R52 Brno - Vídeň přes Mikulov

Projekt výstavby silnice R52 spojující Brno s Vídní před Mikulov je pozůstatkem dob dávno minulých, který v současné době nemá dopravní opodstatnění

Podle Nejvyššího kontrolní úřadu jde o riskantní investici, která má podle hrubého odhadu úředníků stát až 10 miliard. Ze studie samotného investora - Ředitelství silnic a dálnic: Páteřní síť dálnic a rychlostních silnic v ČR vyplývá, že z hlediska intenzity dopravy nebude minimálně do roku 2040 potřeba.

V roce 2040 mohou podle studie totiž dopravní intenzity na uvažované R52 dosahovat hodnot mezi 16 000 a 18 000 vozidly za den (úsek Pohořelice – Mikulov), resp.  8 000 a 10 000 vozidly za den (úsek Mikulov – st. hranice ČR/Rakousko). Česká technická norma přitom doporučuje pro rychlostní komunikaci minimální intenzitu 22 000 vozidel za den a norma EU více než 20 000 vozidel za den. 

Celý proces realizace stavby navíc provázejí pochybení ze strany orgánů veřejné správy, která blokují výstavbu potřebného obchvatu Břeclavi. Kvůli tomu, že kraj odmítá řádně posoudit varianty, se Česká republika navíc ochuzuje o možnost získat na projekt R52 prostředky z EU.

Plánovaná silnice by poškodila přírodu v CHKO Pálava, narušila krajinný ráz, a je způsobilá poškodit lokality Natura 2000 na Mušovských nádržích a ohrozit vodní prostředí dlouhým průchodem přes Novomlýnské nádrže. Pouhých 15 km od plánované trasy R52 navíc souběžně prochází krajinou dálnice D2 z Brna do Bratislavy. 

Ve spolupráci s dalšími občanskými sdruženími a obcemi se snažíme dosáhnout toho, aby kraj vyhodnotil a objetivně porovnal možné varianty a vybral řešení, které bude z ekonomického, dopravního a ekologického hlediska nejvýhodnější.

Za situace, kdy rakouská strana plánuje k hranicím dostavět pouze dvoupruh, a podle vyjádření NKÚ je existující dvoupruh na naší straně dostatečný, by tomu teoreticky nemělo stát nic v cestě. Podle odhadů Ministerstva dopravy to navíc vypadá, že na stavbu nebudou minimálně do roku 2030 peníze. Jihomoravský kraj však stále tvrdohlavě prosazuje jediné řešení a odmítá řádné posouzení variant (že je to špatně konstatovali shodně ombudsman, NKÚ i Evropská komise).

Příčinou neochoty kraje o R52 diskutovat by mohly být soukromé zájmy a obchody s pozemky.

Naznačuje to například citát bývalého premiéra Mirka Topolánka, který na parlamentní půdě dne 25. září 2008 prohlásil: „Nakonec budou uspokojeny obě lobbyistické skupiny. I ta, která nakoupila pozemky pod Mikulovem, i ta, která nakoupila pozemky pod Břeclaví…“.

O případu ve zpravodaji

Aktuálně Pavel Franc

Plán územního rozvoje Jihomoravského kraje zrušen

Nejvyšší správní soud zrušil Zásady územního rozvoje – dokument, který měl ovlivnit životy statisíců obyvatel kraje a směřování desítek miliard korun ze státního rozpočtu. Zástupci kraje se navenek tvářili překvapeně, ale opak je pravdou.

Povedlo se

Workshop k dopravnímu plánování

Ministerstvo dopravy konečně připravuje dokument, na který se už 20 let čeká – Dopravní sektorové strategie.

Všechny články k případu Zpravodaj EPS

Související dokumenty a studie

PDF Závěrečná zpráva ombudsmana (0 KB)