Braník: živý veřejný prostor

Pražská čtvrť Braník žije. Za poslední dobu tu vzniklo několik spolků, aby z ní společně udělaly příjemné místo k životu. Pomáhají, aby byl Braník čistější, vracejí se k tradicím a oživují komunitu. Masopustní veselice, stejně jako pouliční festival Braník sobě, jsou už tradicí, na kterou se braničtí každoročně těší.

“Nejvíc mě na tom ale baví, že přicházejí další, s novými nápady a energií,” říká Adéla Gjuričová ze spolku Náš Braník, a vyjmenovává, co všechno se v Braníku v poslední době začalo dít spontánně. K předvánoční atmosféře přispěly místní výtvarnice Svěcením štědrovečerních příborů. V květnu si v rámci Týdne v pohybu mohou lidé zacvičit venku. Na jaře ožívá komunitní zahrada Zebra. A to zdaleka není všechno.

Aktivním lidem z Braníka je však jasné, že pokud si chtějí takto příjemnou čtvrť zachovat, nesmí zapomenout na urbanismus a spolupráci s radnicí. Braník v poslední době přitahuje pozornost developerů a jejich ne vždy citlivých projektů. S právní podporou Frank Bold proto místní sledují, co se chystá, zapojují se do projednávání a informují své spoluobčany. Díky jejich pečlivé práci a sponzorským darům dostává každá domácnost do schránky občasník Branický budík, kde se dozvídají o plánovaných záměrech a dění v městské části.

Právě teď se projednává megalomanský projekt sedmipatrového komplexu bytových a obchodních domů, který vůbec nezapadá do charakteru čtvrti. Jeho stavbu má umožnit nezákonná úprava územního plánu, proti které jsme, spolu s místními, sepsali žalobu.

"Dali jsme se dohromady, protože naše děti spolu chodily do školky a my jim chtěli vysvětlit, že i v Praze můžeme slavit masopust, potkávat se, starat se o místo, kde žijeme, nebo třeba zdravit na ulici paní pošťačku. Teď trávíme mnohem víc času přetahováním se s Městskou částí Praha 4 a investory, snažíme se uhájit veřejné instituce a prostor pro komunitní život." říká Adéla Gjuričová z Našeho Braníku.

Braničtí sesbírali proti tomuto projektu v petici 2300 podpisů místních obyvatel, jednají s radnicí a monitorují kroky investorů.

„S branickými občany je radost spolupracovat. Vytvářejí komunitu, která dokáže lidi oslovit, zapojit pro dobrou věc a motivovat pro případy veřejného zájmu. Občané Braníku šikovně propojují komunitní aktivity typu sousedských slavností s watchdogem samosprávy. V tomto mohou být velkou inspirací pro občany z dalších koutů republiky“ popisuje svoje zkušenosti se spolkem Donika Zůbková, právnička Frank Bold.

Naše pomoc občanům

  • analyzovali jsme proběhlé posuzování vlivů na životní prostředí,
  • sepsali jsme nezákonnosti úpravy územního plánu, která umožňuje hustší a vyšší zástavbu na pozemku s plánovanou výstavbou obytného souboru

Podívejte se na reportáž ČT, jak v Braníku pomáháme.

Náš Braník

Náš Braník tvoří skupina lidí, kteří žijí v Braníku nebo jinde v Praze 4 a mají děti v místní základní škole. Před pár lety začali pořádat různé akce, obnovovat tradice a brát školu i celou čtvrť za svou. Protože jim záleží na jejich veřejném prostoru, zajímají se o územní plánování města a povolování staveb v branické lokalitě.

Náš braník v časopisu Žlutý

Příběh branických Občanů 2.0 vyšel v časopisu Žlutý, který jezdí v autobusech Student Agency.

O případu ve zpravodaji

Povedlo se

Pomohli jsme zrušit nezákonnou úpravu územního plánu

Magistrát hl. m. Prahy schválil na žádost investora záměru "Branické náměstí" změnu pražského územního plánu, kterou byl v území zvýšen koeficient podlažních ploch. Tím investorovi umožnil hustší a vyšší zástavbu lokality,

Z médií Hana Sotoniaková

Pomohli jsme Braníku podat žalobu

V Braníku se místní aktivní občané snaží zabránit megalomanské stavbě bytovek, která jim má vyrůst před okny. Tým právníků Frank Bold jim pomohl situaci analyzovat a sepsat žalobu proti nezákonné změně územního plánu.

Všechny články k případu Zpravodaj EPS

Případ řeší

Náš Braník

Komu se ozvat?

David Borecký

Právník

Donika Zůbková