Kristína Šabová pro ČRo o aktuálním stavu žalob kvůli PZKO

ČRo publikoval interaktivní článek o současném stavu znečištění ovzduší, jeho příčinách a důsledcích. V článku mimo jiné cituje právničku Frank Bold Kristínu Šabovou, která hovoří o ministerských plánech na zlepšování kvality ovzduší (PZKO) a o důvodech, proč žalobci zastupovaní právníky z Frank Bold požadují zrušení a přepracování čtyř z nich.

V loňském roce Frank Bold ve čtyřech nejvíce zatížených oblastech – ostravské aglomeraci, Ústecku, Brně...

Pokračovat ve čtení

Aktuálně Josef Karlický

Výjimky ze zákona o registru smluv přijaty ve sněmovně

Poslanecká sněmovna ve středu přijala pozměňovací návrhy k zákonu o registru smluv, které z povinnosti zveřejňovat smlouvy vyjímají státní podniky a společnosti s většinovou účastí státu, krajů nebo obcí, které mají obchodní či průmyslovou povahu. Návrhy na změnu byly předloženy kvůli ochraně Budějovického Budvaru, nicméně přijatá verze kromě Budvaru z působnosti zákona vyjímá i řadu dalších podniků hospodařících s veřejným majetkem, jako jsou České dráhy, Lesy České republiky, Česká pošta, městské dopravní podniky, městské holdingy a řada dalších.

Aktuálně Filip Gregor

Francie přijímá přelomový zákon o odpovědnosti korporací

Francie tento týden přijala zákon, podle něhož velké společnosti musí identifikovat závažné negativní dopady svého podnikání na životní prostředí a lidský práva a chovat se tak, aby jim předcházely. Zákon se zaměřuje na celý výrobní řetězec, postihuje tedy i výrobu v zemích třetího světa, konkrétně otázky nucené dětské práce, zdravotních dopadů práce v textilním nebo těžebním průmyslu, porušování zákonů ze strany místních vlád.

Aktuálně Bára Buchtová

Přihlaste se na akci Ukliďme Česko

V sobotu 8. dubna 2017, proběhne letošní hlavní termín akce Ukliďme svět, ukliďme Česko, zaměřené na dobrovolnický úklid černých skládek, ale i drobného nepořádku z naší přírody, vesnic a měst. Od nynějška je možné na stránkách projektu www.UklidmeCesko.cz přihlašovat plánované úklidové akce. Všem zaregistrovaným organizátorům budou poskytnuty nezbytné rady k plánování i propagaci jejich akcí. Organizátoři se chystají také zajistit pevné pytle pro všechny zájemce.

Aktuálně Kristína Šabová

Jak se dýchá u vás?

Od konce loňského roku překročila koncentrace prachu na mnohých místech limity, které zákon povoluje. Například na Ostravsku až o třikrát více, jak ukazují údaje ČHMU. Ministerstvo životního prostředí slibuje, že regionální programy na zkvalitnění ovzduší přinesou změny. Naše analýzy ale ukazují, že plány jsou spíše formalitou a neobsahují dostatečně konkrétní a vymahatelná opatření.

Starší články

RSS

Novinky e-mailem

Informace o případech a výběr toho nejlepšího ze Zpravodaje.