Senátoři zamítli plošné výjimky ze zákona o registru smluv

Aktuálně Václav Zeman

Senátoři dnes rozhodli o navrácení novely zákona o registru smluv zpět do sněmovny. Přijali pozměňovací návrhy, které odmítají plošné výjimky ze zveřejňování smluv stát pro státní a městské podniky. Odmítli tak návrh poslanců, aby z očí veřejnosti zmizely smlouvy podniků, jako jsou Lesy ČR, Česká pošta nebo městské dopravní podniky z celé republiky. Naopak senátoři přidali menší výjimku ze zveřejňování pro nákupy léčiv a zdravotnických prostředků. Do registru smluv by se podle senátorů měly vrátit i smlouvy Poslanecké sněmovny, Senátu, Kanceláře prezidenta republiky a NKÚ. 

O pozměňovacích návrzích přijatých Senátem bude opět hlasovat Poslanecká sněmovna. Ta při opětovném...

Pokračovat ve čtení

Video Kristýna Vojtíšková

Jay C. Gilbert na TEDx: B Corp je pro firmy něco jako fair trade pro kávu

Máte-li dvacet minut nazbyt, podívejte se na poutavou přednášku Jaye C. Gilberta na TEDx. Když před lety přemýšlel o tom, co nejužitečnějšího by mohl udělat pro podporu odpovědného ekologického podnikání, vymyslel B Corp - certifikaci odpovědných firem, něco jako fairtrade pro kávu. Podařilo se. Dnes je B Corp mezinárodně respektovaná certifikace a řada amerických států ji dokonce uznává ve svých zákonech. Je však právě certifikát tím nejdůležitějším, co odpovědné firmy potřebují?

Aktuálně Bára Buchtová

Bulharsko prohrálo spor s Evropskou komisí kvůli znečištění ovzduší

Evropský soudní dvůr rozhodl v důležitém sporu mezi Evropskou komisí a Bulharskem ohledně znečištěného ovzduší. Bulharsko podle soudu porušilo směrnici o vnější kvalitě ovzduší tím, že nepřijalo dostatečná opatření proti nadlimitnímu znečištění ovzduší ve vybraných aglomeracích. Česká republika by mohla být jedním z dalších států, které se kvůli dlouhodobému neplnění téže směrnice dostanou před soud, protože i u nás Komise již několik let poukazuje na nedodržování zákonných limitů znečištění. Podrobněji: viz přiložená tisková zpráva.  

Z médií Kristýna Vojtíšková

Případ rodiny Grimmových v pořadu Černé ovce

„S postupujícími lety si říkáme, že by bylo pragmatičtější, kdybychom se sem tehdy vůbec nevraceli,” říká paní Grimmová v reportáži. O pozemky u Brněnské přehrady rodina přišla v důsledku své emigrace do tehdejšího Západního Německa. V devadesátých letech si je Grimmovi koupili podruhé, ale dnes ke své chatě nemohou jezdit kvůli absurdnímu odporu sousedů, přes jejichž zahradu vede příjezdová cesta. 

Občan 2.0 Kristýna Vojtíšková

Spolku Náš Braník se podařilo dojednat kompromis s developerem

Jak by se asi změnila vaše čtvrť, kdyby do ní najednou přibylo tisíc lidí, ani jedno hřiště a ani jedno pouliční parkovací místo? Pro pražský Braník ta otázka už dávno není jen teoretická. V roce 2011 se obyvatelé pražského Braníka dozvěděli, že jejich radní nezákonně posvětili úpravu územního plánu a chystá se výstavba skupiny sedmipatrových domů s 360 byty. Domy by vyrostly na platformě vyvýšených zastřešených garáží, v jakémsi separé prostoru nad úrovní ulice, přes který by se už nedalo volně procházet.

Starší články

RSS

Novinky e-mailem

Informace o případech a výběr toho nejlepšího ze Zpravodaje.