Tisková zpráva

Každý může bojovat s korupcí

Setkali jste se někdy ve vaší obci s podivným hospodařením nebo rozhodováním? Máte podezření, že by v tom mohla být korupce? Pomůže vám právě vydaná příručka Právem proti korupci.

Každý občan může něco udělat pro omezení korupce v České republice. Tvrdí to autoři právě vydané aktualizace příručky Právem proti korupci, právníci sdružení Ekologický právní servis. Vychází přitom z předpokladu, že korupci se nejlépe daří tam, kde občané nevidí do hospodaření, a veškeré rozhodování probíhá za zavřenými dveřmi.

„Z naší zkušenosti víme, že úplatky, výhodné obchody pro spřízněné subjekty, nehospodárná rozhodnutí a další nepravosti se jednodušeji provádějí v okamžiku, kdy se nikdo přímo nezainteresovaný na nic neptá, nikdo nemusí nic vysvětlovat a nehrozí žádná kontrola,“ říká editorka příručky, právnička Ekologického právního servisu, Jana Kravčíková.

Právě vydaná aktualizace příručky Právem proti korupci poskytuje laikům právní návody, jak se ptát na informace a nenechat se přitom odbýt, jak se účastnit rozhodování o důležitých věcech a jak požadovat odpovědnost úředníků a státu

Od prvního vydání v roce 2005 ji autoři podstatně rozšířili, obsahuje také 11 vzorů právních podání.

Ekologický právní servis od roku 1995 občanům bezplatně radí, jak se zapojit do rozhodování o věcech, které se jich týkají a provozuje on-line poradnu na webu eps.cz.

„Právní úprava i rozhodnutí soudů se neustále vyvíjejí a mění. I toto aktualizované vydání může za rok obsahovat informace, které již nebudou platit. Aktuální informace pro občany průběžně zveřejňujeme v naší on-line poradně, kde se nás také mohou prostřednictvím formuláře doptat na další otázky. Mají také možnost stát se Občanem 2.0 a být přímo informováni o tom, jak se mohou zapojit do příprav důležitých zákonů a koncepcí,“ dodává Kravčíková.

Občanem 2.0 se může stát každý, kdo vyplní registrační formulář.