ČT o žalobě na prodloužení provozu Elektrárny Chvaletice

Víkendové Události odvysílaly krátkou reportáž, která upozorňuje na naši žalobu, právě v těchto dnech projednávanou Mětským soudem v Praze. Jde o žalobu na MPO, konkrétně na stavební povolení, kterým MPO povolilo rekonstrukci a tím i prodloužení provozu 40 let staé hnědouhelné elektrárny. Jsme toho názoru, že pro prodloužení provozu tak velkého spalovacího zdroje je nutné posouzení vlivů na životní prostředí, které v tomto případě provedeno nebylo. Elektrárna je jedním z největších emitentů NOx a TZL, SO2 a...

Pokračovat ve čtení

Aktuálně Laura Haiselová

Dobrá zpráva: PZKO jsou i nadále věcí veřejnou

Poté, co jsme u soudu vyhráli 4 spory s MŽP o Programy zlepšování kvality ovzduší (PZKO), změnilo MŽP znění zákona o ochraně ovzduší tak, že u PZKO "zmizela" právní forma. Zní to jako maličkost, ale není: dosavadní právní forma (tzv. opatření obecné povahy) umožňovalo tyto programy připomínkovat, a když všechno ostatní selhalo, nechat je přezkoumat soudem. Kdyby však MŽP začalo vydávat PZKO například ve formě ministerské vyhlášky, byl by jejich přezkum výrazně komplikovanější.     

Aktuálně Tereza Krištofová

Právní analýza Rekonstrukce státu: Prezident Zeman a kancléř Mynář mohli spáchat trestný čin

Nezávislé rozhodování soudů je jedním ze základních demokratických principů, které platforma Rekonstrukce státu hlídá v rámci občanské výzvy Mantinely demokracie. Pečlivě proto sledujeme případy údajného ovlivňování soudců Josefa Baxy a Vojtěcha Šimíčka ze strany prezidenta Miloše Zemana a hradního kancléře Vratislava Mynáře. Jako první na ně upozornil časopis Respekt a dále byly popsány i v rozhovoru s Josefem Baxou pro Deník N.

Z médií Laura Haiselová

Vláda zarazila malou domů pro Pavla Tykače

Vláda na včerejším zasedání vyškrtla z novely zákona o hospodaření energií změnu, která by umožnila uhelným elektrárnám obcházet při modernizaci povinnost zvyšovat účinnost výroby energie. Návrh Ministerstva průmyslu by býval tímto způsobem umožnil prodloužit provozování zastaralých, špinavých a plýtvavých uhelných elektráren, které se podle platné Státní energetické koncepce mají odstavovat.

Z médií Kristýna Vojtíšková

ČT o našem případu: nese stát vinu za plicní onemocnění obyvatel měst s notoricky znečištěným vzduchem?

Ostravanka zvítězila nad rakovinou, její manžel nemoci podlehl. Jakou šanci má její žaloba na stát kvůli notoricky špatnému ovzduší v Ostravě? Advokát žalobkyně Pavel Černý (Frank Bold) diskutuje s Vojtěchem Vomáčkou (PrF MUNI). Video: https://www.ceskatelevize.cz/porady/11129264015-tyden-v-justici/319281381900120/

Starší články

RSS