Zhruba 150 miliard korun takový má být objem evropských prostředků na podporu modernizace energetiky, takzvaný Modernizačního fondu. Za tyto peníze by obce, města, kraje, developeři, malé a střední podniky, družstva, SVJ, a další aktivní občané mohli v rámci programu na podporu komunitní energetiky postavit solární panely, komunitní teplárny, bioplynové a dobíjecí stanice, a ušetřit tak spoustu peněz na účtech za elektřinu. Z celého balíku ale všem těmto aktérům půjde podle návrhu Ministerstva životního prostředí jen 2,3 miliard korun, tedy asi 1,5%.
To chceme změnit, protože věříme, že v České republice je hodně obyvatel, kteří by se do komunitní energetiky chtěli zapojit. Věříme, že zástupci samospráv, developerů, podnikatelů i různých institucí a asociací budou chtít tuto příležitost využít.
Výzva
My, níže podepsaní, jménem svým i jménem organizací, které zastupujeme a zastřešujeme, apelujeme na Vládu České republiky, Ministerstvo životního prostředí, Ministerstvo financí, Ministerstvo průmyslu a obchodu, Ministerstvo pro místní rozvoj a Státní fond pro životní prostředí: nebraňte rozvoji komunitní energetiky, podpořte samosprávy, podnikatele, developery, asociace, svazy a aktivní občany na jejich cestě za obnovitelnou energií.
V době nastávající ekonomické krize a škrtání veřejných rozpočtů, zejména pak těch dostupných krajům, městům a obcím, považujeme za krajně nevhodné omezovat i jejich přístup k finanční podpoře z evropských fondů. Přitom sám premiér Andrej Babiš v České televizi přislíbil, že výpadek rozpočtu obcí bude nahrazen prostřednictvím evropských fondů.
V návaznosti na tento příslib se ptáme, proč omezujete možnosti samospráv, podnikatelů a obyvatel získat dotace z Modernizačního fondu?
Nesouhlasíme s tím, že Obecný programový dokument Modernizačního fondu alokuje do programu Komunitní energetika pouhých 1,5% svých zdrojů. Taková částka, představující zhruba 2,3 mld. Kč, je zcela neadekvátní k tomu, aby pokryla potřeby více než 6 000 obcí v České republice a jejich obyvatel.
Podle Evropské komise má Modernizační fond za cíl podpořit modernizaci energetiky tak, aby v roce 2050 bylo dosaženo uhlíkové neutrality, a to převážně prostřednictvím obnovitelných zdrojů energie.
Obnovitelné zdroje energie (OZE) jsou z principu decentralizovanými zdroji energie. Jejich základní výhodou je, že dokáží vyrobit energii v místě či poblíž místa spotřeby. Právě decentralizovaný charakter OZE umožňuje občanům, malým a středním podnikatelům, obcím, bytovým domům a dalším organizacím, aby se prostřednictvím energetických komunit zapojili do využívání obnovitelné energie.
A právě zde vidíme velkou roli měst, obcí, spolků a asociací, které se stanou místem pro koordinaci projektů občanů, malých a středních podniků, bytových domů a dalších zájemců o účast na energetickém společenství.
Nejedná se ale jen o výrobu obnovitelné energie pro vlastní spotřebu, komunitní energetika má podpořit i výstavbu komunitních tepláren, bioplynových stanic, dobíjecích stanic pro elektromobily či instalaci chytrých měřících přístrojů a to jak ve stávajících budovách, tak i v novostavbách. To přináší nejen zvýšení energetických úspor a nižší cenu energií, ale také posiluje energetickou nezávislost občanů. Takové projekty přitom mají nejen velký potenciál pro dosažení úspor v ekonomicky složité době a zároveň pro naplnění energeticko-klimatických cílů samospráv, ale především přispívají ke zvýšení kvality života občanů.
Nejenže tedy komunitní energetika přispívá ke snížení rizika energetické chudoby a rozvoji moderního energetického systému v zemi, ale především, představuje efektivní možnost, jak zvýšit angažovanost občanů a nadchnout je pro dosažení uhlíkové neutrality v roce 2050.
Z tohoto důvodu Vás žádáme, abyste přehodnotili rozdělení prostředků v rámci Modernizačního fondu a navýšili alokaci pro program Komunitní energetika alespoň na 4%.
Za důkladné zvážení výzvy Vám děkují níže uvedené organizace, asociace, spolky, podnikatelé či jednotlivci.
Děkujeme, že jste podpořili naši Výzvu na podporu komunitní energetiky. Výzvu odešleme Vládě ČR v příštím týdnu, a o jejím vydání budeme informovat i v médiích. Věříme, že společně se nám podaří Vládu přesvědčit, aby alokaci pro program Komunitní energetika navýšila na 4% Modernizačního fondu.
V případě dotazů se prosím obracejte na Karolinu Gyurovszkou
+420 777 996 837, karolina.gyurovszka@frankbold.org