Tisková zpráva

Nezvyšujte limity, lidé jsou proti

Markéta Višinková vystoupila na schůzi Výboru pro zdravotnictví, na níž se diskutovalo o plánovaném zvýšení hlukových limitů.

Zástupkyně Ekologického právního servisu se 23.2.2011 zúčastnila schůze Výboru pro zdravotnictví, na níž se mimo jiné diskutovalo o plánovaném zvýšení hlukových limitů.

EPS představil politikům petice a otevřené dopisy proti zvyšování limitů (včetně Výzvy EPS) podpořené téměř 3.000 podpisy a informoval politiky o negativních dopadech hluku na zdraví.

Zvýšení limitů, které předpokládá plánovaná novela nařízení vlády č. 148/2006 Sb., by znamenala zvýšení stresu, rizika hypertenze a respiračních onemocnění.

Na rizika plánované novely, která má zvýšit limity hluku, upozornil na Výboru pro zdravotnictví PSP ČR Ekologický právní servis. Argumentoval přitom údaji Světové zdravotnické organizace a Státního zdravotního ústavu.

Proti zvyšování hlukových limitů vznikl spontánní odpor řady občanských sdružení. Jen v Praze podpořilo petice proti zvyšování limitů přes 2.000 lidí, téměř tisícovka občanů podpořila SMSkou nebo e-mailem Výzvu vytvořenou EPS.

Ekologický právní servis ve svém vystoupení informoval poslance o podpoře těchto dokumentů a předal jim Výzvu. Tu také zaslal ministru zdravotnictví.

Členové Výboru pro zdravotnictví zaujali k výzvě EPS vstřícný postoj. „Pan Krákora, pan Šnajdr a pan Koskuba taktéž vyjádřili na schůzi obavu ze zvyšování limitů. Dá se říci, že s námi souhlasili,“ uvádí zástupkyně EPS, Mgr. Markéta Višinková.

Plánovaná novela nařízení vlády je v současné době v meziresortním připomínkovém řízení. Zvýšení limitů má usnadnit a zlevnit výstavbu pozemních komunikací.