Tisková zpráva

O zrušení anonymních akcií se bojuje i na Wikipedii

Vládní verze zákona o zrušení anonymních akcií čeká na své schválení ve třetím čtení. Poslanec Suchánek připravil vlastní pozměňovací návrh, podle kterého si má Česká republika tento unikát nadále ponechat. Protikorupční organizace podporují vládní návrh.

K potřebě transparentnosti vlastnických struktur se dlouhodobě přiklání ODS, ČSSD či VV, nyní ovšem hrozí, dojde k navrácení návrhu do výborů a prosazení Suchánkova „ochranného“ pozměňovacího návrhu, jehož přijetím hrozí úplné rozmělnění původního zákona.

„Návrh poslance Suchánka už tak relativně mírný zákon úplně oklešťuje. Při ponechání zcela anonymních akcií zůstane nemožné dohledat vlastníky například u subdodavatelů veřejných zakázek. Problém se tím tedy nevyřeší,“ říká David Ondráčka, ředitel Transparency International – Česká republika.

Anonymní akcie lze využít především jako nástroj k legalizaci výnosů z trestné činnosti. Mimo České republiky nemají možnost identifikovat vlastníky anonymních akcií už jen na několika ostrovních státech jako například Nauru nebo Marshallovy ostrovy. Vládní návrh zákona přináší odkrytí vlastnických struktur všech akciových společností pro státní správu, například policie by tak mohla vlastníky dohledat.

„Pokud však bude přijat návrh zákona ve znění pozměňovacího návrhu pana Suchánka, stanou se existující akciové společnosti s anonymní vlastnickou strukturou výhodným zbožím na trhu. Nové listinné akcie na majitele nebude možné vydat, ale společnosti založené před 1. 1. 2014 budou anonymitu vlastníkům akcií nabízet stále,“ říká Martin Fadrný, právník Ekologického právního servisu.

Boj o heslo na Wikipedii

O víkendu bylo ještě pod heslem Akcie na majitele:

„Anonymní akcie na doručitele jsou dnes ve světě chápány v první řadě jako nástroj legalizace výnosů organizovaného zločinu a korupce, a proto jsou prakticky všude zakázány. Tyto akcie jsou povoleny pouze ve třech zemích světa: v České republice, Marshallových ostrovech a Nauru“ (s odkazem na tento článek).

Dnes se již na Wikipedii dozvíme, že „anonymní akcie na doručitele jsou dnes ve světě levicovými politiky a intelektuály prezentovány jako nástroj legalizace výnosů organizovaného zločinu a korupce.“

Podrobnosti úprav hesla na Wikipedii.

Kritika anonymních akcií z řad ekonomů

Kritikem anonymních akcií je například uznávaný ekonom Tomáš Ježek, který pro Aktuálně.cz prohlásil

„To je něco, co je dávno a dávno ve všech slušných zemích zakázáno."

Existence anonymních akcií způsobuje podle Ježka dvě ohromné díry v zákonech.

„První je do zákona o střetu zájmů. Tam není možné dokázat, že zakázku získal ten ministr, hejtman, starosta nebo úředník, který rozhodoval, kdo ji dostane. A pak je to samozřejmě obrovská díra v zákoně o praní špinavých peněz. Listinnými akciemi na doručitele se dají převádět obrovské miliardové částky, absolutně bez možnosti to registrovat. Kdyby akcionářem byl Usáma bin Ládin, nikdo to nezjistí,“ upozorňuje bývalý ministr pro privatizaci.

Autor

Martin Fadrný

Konzultant, právník ve Frank Bold Advokáti