Tisková zpráva

Občané žádají, aby NKÚ mohl do státních firem

ODS chce na úterní schůzce koalice smést ze stolu návrh na rozšíření pravomocí NKÚ o kontrolu státních firem. Občané rozšíření požadují.

Po nezdaru předchozích jednání chce ODS na úterní schůzce koalice (6. února) přinutit partnery, aby ustoupili z podpory návrhu na rozšíření kontroly NKÚ na státní firmy. Náhradou se chystá nabídnout návrh na posílení odbornosti dozorčích rad.

Mnoho signatářů Pankrácké výzvy (5800 podpisů) přes víkend zaslalo přes server Napištejim.cz požadavky, aby poslanci návrh NKÚ podpořili. Nechyběla ani recese – někteří zaslali poslancům nabídky na luxusní zájezd do Dubaje s CK Martina Romana, pokud NKÚ do firem nepustí.

Podle Ekologického právního servisu, iniciátora výzvy, není možné vyměnit návrh NKÚ za posílení nezávislosti dozorčích rad, jak se chce ODS pokusit.

“Vyměnit kontroly NKÚ za posílení nezávislosti dozorčích rad je asi tak stejné, jako nepostavit u domu střechu proto, že jsme se přece místo toho rozhodli postavit zdi. Obě opatření jsou nutná pro kvalitní vícestupňovou kontrolu, obě doporučují mezinárodní standardy a k oběma se vláda zavázala v koaliční smlouvě.” komentuje návrh občanských demokratů Martin Fadrný z EPS.

Zavedení pravomoci NKÚ dohlížet na státní firmy považuje třináct největších protikorupční organizací spojených pod Pankráckou výzvou i NERV za více než nutnost a koalice se k němu zavázala v programovém prohlášení.

Poznámka

Odpovědi na námitky ODS

Argumenty, kterými ODS odmítá návrh o NKÚ, jsou podle právníků EPS zavádějící.

  1. ODS tvrdí, že návrh předložený ústavně-právním výborem je špatný a nejasný, protože termín "veřejné instituce", uvedený v návrhu změny Ústavy je vágní.
    Vedle návrhu změny Ústavy se bude zároveň hlasovat o návrhu na změnu zákona o NKÚ, kde tento pojem specifikován a kde je také tzv. příkladmý výčet. Takže o tom, zda bude mít NKÚ pravomoc kontrolovat firmy ovládané státem a samosprávami, nemůže být sporu.
  2. ODS navrhuje „naplnit koaliční dohodu“ tím, že přijde s novým návrhem na přísnější výběr členů dozorčích rad těchto firem.
    Koaliční dohoda přitom obsahuje jednak závazek navrhnout „způsob kontroly“ nakládaní s majetkem státních a obecních firem. Vedle toho, a to v dalším bodu, obsahuje závazek prosadit transparentní nominace do dozorčích rad. Jde tedy o dva různé body koaliční smlouvy.
  3. Dostatečnou kontrolu firem podle ODS zajistí trh.
    Většina státních a zejména obecních firem mají buď zcela monopolní nebo silně monopolní postavení a zástupci státu na valné hromadě (na rozdíl od akcionářů v soukromém sektoru) nemusí mít nutně zájem na zvyšování hodnoty firmy, neboť zisky neplynou jim osobně. Proto mezinárodní standardy pro firmy ovládané státem doporučují jak kvalitní pravidla korporátního řízení, tak kontrolu NKÚ.

Autor

Martin Fadrný

Konzultant, právník ve Frank Bold Advokáti