Tisková zpráva

Výzva koalici: Neblokujte kontroly NKÚ

Protikorupční organizace vyzvaly koalici, aby přestala blokovat kontroly NKÚ ve státních firmách. Hrozí, že sněmovna neschválí další protikorupční krok, který NERV označil za "více než nutnost".

Nevládní organizace Ekologický právní servis, Oživení a Transparency International ve společném prohlášení vyzvaly koalici, aby na příští schůzi sněmovny podpořila pozměňovací návrh, který má umožnit kontroly Nejvyššího kontrolního úřadu ve státních a obecních firmách. Hlasování o rozšíření kompetencí NKÚ bylo již podruhé odloženo – kvůli odporu ODS. Protikorupční organizace se obávají, že koalice nakonec návrh zamítne nebo bude hlasování trvale odkládat.

„Pokud vládní koalice neumožní kontroly NKÚ ve firmách ovládaných státem a samosprávami, bude to jasné znamení, že vláda je v boji proti korupci selektivní. Tedy že ve skutečnosti si přeje ponechat status quo tam, kde by měla s korupcí bojovat nejintenzivněji,“ uvádějí organizace s tím, že se jedná o jedno z nejdůležitějších protikorupčních opatření směrem ke státním a obecním firmám. Právě v nich se přitom podle Bezpečností informační služby systematicky obohacují nejvyšší patra organizovaného zločinu.

Podle právníka EPS Martina Fadrného neexistují věcné důvody, které by bránily přijetí tohoto opatření: „ODS stále argumentuje rizikem mezinárodních arbitráží u polostátních firem. Mají přitom k dispozici naši analýzu, která mimo jiné zjistila, že tyto pravomoci dávno mají nejvyšší kontrolní instituce ve všech sousedních státech. Ptali jsme se, o co tyto obavy opírají, ale žádné podklady nemají, je to jen rychle vymyšlená výmluva.“

Více informací k tématu v balíčku souhrnných informací.

Autor

Martin Fadrný

Konzultant, právník ve Frank Bold Advokáti

Ke stažení

PDF Společné prohlášení organizací (251.3 KB)