Přihlásit k newsletteru

Dohoda na podmínkách průzkumu lokality Dolní Lutyně pro vybudování gigafactory je silnější než původní deklarace

V uplynulých týdnech uzavřela Frank Bold Society se zástupci státu, Moravskoslezského kraje a ekologických spolků dohodu, která umožní prověřit lokalitu v Dolní Lutyni pro potenciální realizaci strategické investice z oblasti technologií směřujících k dekarbonizaci české ekonomiky.

Pokračovat ve čtení

Tiskové zprávy Pavla Vymyslická

Poslanci poprvé projednali zákon o ukládání elektřiny a lepším využití obnovitelných zdrojů díky agregaci flexibility

V prvním čtení dnes poslanci projednali novelu energetického zákona známou jako Lex OZE 3. Přímo navazuje na loni schválenou novelu Lex OZE 2 a zavádí možnost ukládání elektřiny prostřednictvím akumulace a efektivnější využití obnovitelných zdrojů v ČR díky tzv. agregaci flexibility. Novela tak přímo podporuje energetickou transformaci České republiky. Nyní míří do druhého čtení. Pokud ji poslanci i senátoři schválí a podepíše ji prezident, měla by vstoupit v účinnost od ledna 2025.

Z médií

iRozhlas: Smlouva o gigafactory - Vyjednali jsme maximum možného, neměli jsme v rukou nic

Plán na výstavbu gigafactory u Dolní Lutyně naráží nejen na odpor okolních obcí, ale i na ekologické bariéry. Ty částečně řeší uzavřená dohoda mezi ochranářskými organizacemi a státem, která umožňuje na pozemcích alespoň zahájit průzkumné práce, což stále kritizují někteří ochranáři. Pavel Franc z organizace Frank Bold v rozhovoru pro server iROZHLAS.cz přiblížil, jak probíhalo vyjednávání a co dohoda podle něj pro chráněné území znamená.

 

Aktuálně Pavla Vymyslická

Směrnice o udržitelných hodnotových řetězcích schválena. Ovlivní ale méně firem

Rada Evropské unie minulý týden schválila značně zredukovanou verzi směrnice o náležité péči podniků v oblasti udržitelnosti (CSDDD). Oproti původnímu návrhu totiž schválená verze přináší povinnost identifikovat a řešit dopady na lidská práva a životní prostředí v dodavatelsko-odběratelských (neboli hodnotových) řetězcích jen pro omezený počet firem. Nová pravidla se podle odhadů budou týkat zhruba 0,05 % firem v EU. Evropský parlament bude o směrnici hlasovat v dubnu.

Aktuálně Michal Kuk

Právní výzvy v éře umělé inteligence: dostatek dostupných dat a kvapná regulace

Loňský boom dostupnosti nástrojů postavených na umělé inteligenci (AI), především jazykových modelech, vyvolal v oblasti práva velká očekávání. Často se mluvilo o tom, že nahradí právníky nebo alespoň zefektivní a zlevní právní služby. Realita je nicméně zatím jiná. AI právní služby nepochybně ovlivní, ale snížil už díky tomu váš právník svoji hodinovou sazbu? Sympatické však přesto je, že se tentokrát v souvislosti s „novou" technologií nemluví pouze o jejích právních aspektech, ale rovněž o potenciálu pro právo jako takové.

Starší články

RSS