Tisková zpráva

Jak se budou vypočítávat ceny distribučních poplatků do roku 2030? Připomínky zákazníků k Metodice výpočtu regulované ceny elektřiny projedná ERÚ již zítra

Brno, 18. 12. 2024 – Energetický regulační úřad (ERÚ) ve čtvrtek 19. prosince 2024 veřejně projedná připomínky k Návrhu Metodiky cenové regulace pro regulační období 2026–2030. Úřad v ní specifikuje způsob, jakým bude v následujících letech určovat ceny za distribuci. Jedná se o unikátní příležitost, kdy ERÚ může působit na distributory a nastavením cenové politiky je motivovat k co nejefektivnějšímu rozvoji sítě. Experti Frank Bold pro Unii komunitní energetiky zpracovali připomínky, které zdůrazňují potřebu nákladově-efektivních a také neinvestičních opatření.

Cenotvorba je jednou z nejsilnějších pravomocí ERÚ, která má přímý dopad na peněženky spotřebitelů i zisky distributorů elektřiny. ERÚ poprvé v historii cenové regulace navrhuje pro provozovatele regionálních distribučních soustav motivační programy s konkrétně vymezenými výkonnostními ukazateli, tzv. KPI (key performance indicators). To je obecně krok správným směrem, přesto experti Frank Bold při hlubší analýze odhalili příležitosti ke zlepšení.

„Chtěli bychom upozornit na to, že vymezení jednotlivých motivačních programů i ukazatelů není provedeno plně v souladu se strategickými východisky Metodiky, s požadavky energetického zákona, ani s povinnostmi, které pro Českou republiku vyplývají z evropského práva. Jejich upřesnění jsme se proto věnovali v připomínkách. Za příliš benevolentní považujeme také to, že i při částečném nesplnění výkonnostních ukazatelů, mají distributoři stále nárok na motivační odměnu ve výši zhruba 3 miliard korun,” hodnotí návrh metodiky Eliška Beranová, právnička Frank Bold.

Kapacitu sítě lze zvýšit i pomocí odstraňování nevyužitých rezervací a chytrých řešení 

Návrh Metodiky upřednostňuje a odměňuje především přímé investice do síťové infrastruktury, ty jsou sice nutné, ale měly by být nákladově-efektivní a doplněny také o neinvestiční opatření vedoucí k efektivnějšímu využívání stávající kapacity sítě. Stejně tak si v rozporu s evropským právem[1] klade nízké cíle například co se týče roll-outu chytrého měření v České republice.

Příkladem investičních opatřeních je odstraňování tzv. spekulativních rezervací. Kapacitu sítě podle vyjádření distributorů aktuálně zabírá řada záměrů na výstavbu obnovitelných zdrojů, které se pravděpodobně nikdy nezrealizují. 

Experti Frank Bold proto navrhují, aby byli distributoři motivováni k provedení auditu již uzavřených smluv o připojení, kde nejsou prokazatelně plněny termíny, a na základě využití nového oprávnění z energetického zákona do roku 2030 uvolnili aspoň 1 GW rezervovaného výkonu (asi 5 % v současnosti rezervovaného výkonu).

Ke zvýšení kapacity by přispělo i přednostní připojování akumulačních zařízení (baterií), které uleví zatížené síti a umožní spotřebu vyrobené elektřiny přímo u samovýrobců a energetických společenství.

Metodika cenové regulace představuje závazný návod, podle kterého ERÚ každoročně do konce listopadu vydává svá cenová rozhodnutí. Metodiku cenové regulace pro léta 2026 až 2030 má schválit Rada ERÚ nejpozději do 20. ledna 2025.


[1]  Čl. 19. odst. 2 a příloha č. II směrnice o společných pravidlech pro vnitřní trh s elektřinou (2019/944, IEMD), https://eur-lex.europa.eu/legal-content/CS/TXT/PDF/?uri=CELEX:32019L0944