Tisková zpráva

Nechceme dál snášet korupci v zastupitelstvu

Ve Valašském Meziříčí to vře. Další vzkaz, že v zastupitelstvu se rozmohla korupce, obíhá město. Městské části připravují referenda o odtržení.

Nedlouho poté, co se na veřejnost dostal dopis, usvědčující zastupitele za ODS z manipulace s veřejnými zakázkami, distancoval se od strany jeden z členů zastupitelstva. „Velice krátce po mém zvolení jsem začal cítit neustálý tlak ze strany výše zmiňovaných na to, aby se jednoduše dostali ke stavebním zakázkám města a městských firem,“ stojí v dopise, který rozeslal svým spolustraníkům poté, co stranu opustil.

O tom, zda s Valmezem zůstanou, rozhodnou již za několik dní městské části Krhová a Poličná, jejichž obyvatelé se cítí býtrozhodováním města poškozováni.

„Město se nám svévolně pokusilo zavřít školu i školku, snaží se převést vlastnictví lesů Krhové do rukou soukromé firmy a chtějí nám kousek od obytné zástavby vybudovat skládku,“ líčí problém obyvatel Krhové Zdeněk Adamec, člen přípravného výboru.

Obyvatelé městských částí si prosadili konání místního referenda o odtržení obce, které je vypsáno na 21. dubna. Samostatnost získají, pokud nadpoloviční většina voličů v městské části odpoví „ano“ na otázku formulovanou v referendu.
V Krhové to znamená přes 810 občanů.

„Velká část místních je pro odtržení, ale bude to do poslední chvíle napínavé. Pan starosta rozšiřuje nepravdivé informace a výhružky, aby lidi zmátl, a majetek Krhové zůstal v rukou města,“ hodnotí šance na odtržení Adamec.

Za „separatisty“ stojí právníci.

„Odtržení Krhové od města je krajní variantou, jak předejít tomu, že si město prosadí kousek od obytné zástavby obří skládku komunálního odpadu. Nejde říct, že by odtržení bylo paušálním řešením všech podobných případů, ale v případě Krhové, může občanům hodně přinést,“ říká Hana Sotoniaková, právnička Ekologického právního servisu, který občanům Krhové poskytuje právní poradenství.

 „Hospodaření a rozhodování je v malé obci blíže k lidem, jichž se bezprostředně týká a je proto méně náchylné na to, aby jej někdo zákulisně ovlivňoval. Místní budou moct daleko účinněji spolurozhodovat o tom, co se v obci nakoupí či postaví,“dodává právnička.