Tisková zpráva

Právníci varují: Vláda chce dát 47,5 miliardy výrobcům elektřiny

Peníze na zateplení dalších domácností, platy ve školství, bezpečnost obyvatel, zdravotnictví nebo štědrá podpora pro výrobce elektřiny. Čemu dá vláda přednost?

Dnes je poslední den, kdy mohou ministerstva podat připomínky k Žádosti o přidělení bezplatných povolenek (1), v níž se rozhodne o tom, kolik emisních povolenek dostanou v příštích letech zdarma velcí výrobci elektřiny. 

Do konce září musí Žádost schválit vláda, aby mohla Evropskou unii žádat o přidělení bezplatných povolenek na období 2013 - 2020. Pokud ji schválí v plném rozsahu, budou energetickým firmám rozdány povolenky ve výši 47,5 miliardy.

Vláda může také rozhodnout, že část nebo všechny povolenky vydraží. Stát by si tak v době rozpočtových škrtů mohl přijít na desítky miliard. 

Připomínku k Žádosti podaly nevládní organizace – Ekologický právní servis (EPS) spolu s Centrem pro dopravu a energetiku (CDE). 

"Upozorňujeme v ní na to, že vláda nemusí přistoupit k bezplatnému přidělování povolenek, a že je z právního hlediska v pořádku, pokud se rozhodne část zisku vzniklého jejich vydražením, použít například na zmírnění rozpočtových škrtů." řekl právník EPS Jan Šrytr.

„Domníváme se, že by se vláda před občany naprosto diskreditovala, pokud by si nechala ujít takový balík peněz, zatímco v oblastech, kde se to nejvíce dotkne lidí, škrtá a šetří,“ dodává Šrytr.

Pokud vláda rozhodne, že firmy budou muset povolenky nakoupit, do ceny energií se to nepromítne, ujišťuje Jan Ondřich (Candole Partners), expert na energetický sektor v ČR. 

„Vzhledem k tomu, že v Německu budou výrobci muset nakupovat všechny povolenky, náklady na nich se promítnou do ceny německé elektřiny, od které je odvozena i cena na pražské energetické burze,“ vysvětluje Ondřich. 

Mimoto zákazníci už náklady na nákup povolenek elektrárenským firmám stejně dávno platí, i přesto, že je firmy až dosud dostávaly zdarma (2). 

„Energetické společnosti účtují tržní hodnotu použitých povolenek v ceně elektřiny zákazníkům. Například ČEZ v uplynulém období na povolenkách dokonce více než 2 miliardy vydělal,“ informuje Klára Sutlovičová z CDE.

Poznámky

(1) Žádost o přidělení bezplatných povolenek pro využití  k investicím do vybavení a modernizace infrastruktury a do čistých technologií a národní plán investic podle § 10a zákona č. 695/2004 Sb. k dispozici na webu MŽP.

(2) New carbon Finance (2008): The impact of auctioning on European  wholesale electricity prices post-2012, dostupné zde

Autor

Jan Šrytr

Garant rozvojových projektů organizace, ředitel Frank Bold Energy