Tisková zpráva

Příběh sedláka Rajtera vyhrál CZECH PRESS PHOTO 2003

Fotografický „Příběh sedláka Rajtera - od kolektivizace ke globalizaci“ Ibry Ibrahimoviče popisující dramatický příběh sedlácké rodiny Rajterů, kterým život změnila investice společnosti NEMAK v Havrani u Mostu, a upozorňující na negativní dopady působení nadnárodních společností, získal hlavní cenu - Křišťálové oko - 9. ročníku domácí soutěže novinářské fotografie Czech Press Photo 2003 i první cenu v kategorii „Každodenní život“.

Ekologický právní servis spolu s Ibrou Ibrahimovičem děkuje všem, kteří umožnili vzniku této výstavy, a to zejména rodině Rajterů a nadacím: Open Society Found, Rec & Dancee, Partnership a MOTT foundation.

O fotografiích: Fotografie Ibry Ibrahimoviče vyprávějí dramatický příběh sedlácké rodiny Rajterů, která se stala obětí komunistické kolektivizace v 50. letech.

Po násilném zabrání majetku hospodařili Rajterovi v severních Čechách na poddolované půdě s chemickými závody za zády. Po revoluci se vzchopili a vybudovali nové hospodářství. To je však opět ohroženo: tentokrát investičním záměrem nadnárodní společnosti Nemak.

Výstava není pouze "triviální" obrazovou sondou do života mosteckého sedláka Jana Rajtera, ale slouží také jako výpověď o závažných společenských změnách spojených s rostoucím vlivem nadnárodních společností, které u nás, ale i ve světě právě probíhají a přináší ohrožování lidských práv.

O vzniku vítězného projektu: Ibra Ibrahimovič se v květnu minulého roku obrátil na Ekologický právní servis (nevládní organizace právníků a studentů práv), která v rámci svého programu „Trade and Environment“ dlouhodobě poskytuje rodině Rajterů komplexní bezplatnou právní pomoc proti nadnárodní společnosti NEMAK s nabídkou vytvoření fotografického seriálu, který by dokumentoval tuto lidskoprávní a environmentální kauzu.

Na základě dohodnuté spolupráce vznikl unikátní projekt série výstav, které postupně proběhnou po celé České republice. V současné době jsou vítězné fotografie k vidění v Severočeské vědecké knihovně v Ústí nad Labem.

Další výstavy se uskuteční: listopad 2003 – v Senátu Parlamentu ČR prosinec 2003 – v Galerii Václava Špály v Praze leden 2004 – v divadle Husa na provázku v Brně dále bude výstava putovat např. do Ostravy, Plzně, Českých Budějovic atd.

O autorovi: Ibra Ibrahimovič (1967) se světu české fotografie představil v roce 1993 seriálem černobílých fotografií „Libkovice, svědomí severu“, věnovaných bourané severočeské obci Libkovice a zápasu tamních lidí o její záchranu. Snímky se sociální tématikou zůstaly těžištěm jeho práce i v následujících letech, kdy se prostřednictvím fotografie snažil zachytit „zoufale krásnou“ krajinu a prostředí severních Čech.

O soutěži CZECH PRESS PHOTO Mezinárodní porota vybírala ze 2474 snímků, které zaslalo 202 fotoreportérů žijících v České a ve Slovenské republice. Mezinárodní porota soutěže je složená ze světových žurnalistických špiček z mediálních agentur jako je Reuters, Magnum, Associated Press, Agence France Press.

Více informací o celém projektu naleznete na stránkách: www.sedlakjan.cz.