Do you speak English? Switch to english version Ponechat českou verzi

Poradna

Pravomoc rady obce rozhodovat o prodeji movitostí

Předchozí i současnou praxí u nás bylo, že o prodeji či nákupu movitých věcí rozhodovalo zastupitelstvo obce. Současná Rada obce však chce sama rozhodovat o těchto úkonech a odvolává se na zákon o obcích. S tím jako zastupitelé nesouhlasíme. Můžete nám prosím poradit, co s tím?

Tento dotaz byl vyřešen dne 15. 12. 2011. Pozor, závěry a legislativa odpovídají tehdejší právní praxi a nemusí být aktuální.

Odpověď poradny

Podle § 85 zákona č. 128/2000 Sb., o obcích skutečně není přímo ze zákona zastupitelstvu obce vyhrazeno rozhodovat o nakládání s movitými věcmi (zákon tak stanoví pouze u nemovitostí – viz § 85 písm. a) zákona o obcích).

Pokud by i o těchto věcech chtělo rozhodovat výhradně zastupitelstvo, může si však tuto agendu dle § 84 odst. 4 zákona o obcích vyhradit (nejspíš jde o působnost označenou zákonem jako zabezpečení hospodaření obce - § 102 odst. 2 pism. a).

Newsletter

Chcete mít přehled o Vašich právech? Zajímájí Vás změny v zákonech?

Odebírejte naše novinky a získejte přehledné právní informace.

Přihlásit k newsletteru

Nenašli jste?

Můžete se na nás obrátit s Vaším dotazem přímo a my se vám do pěti pracovních dnů ozveme.

Položit dotaz

Advokáti

Potřebujete pomoc advokáta?

Součástí konsorcia je i advokátní kancelář Frank Bold Advokáti.

Přejít na advokáty