Poradna

Jak má vypadat námitka systémové podjatosti?

V námitkách v územním řízení jsme mj. namítali systémovou podjatost. Úřad nás vyzval k doplnění námitky podjatosti úředníka, a to co do vymezení konkrétních osob, které mají být podjaté, a důvodu jejich podjatosti. Jak má vypadat taková doplněná námitka systémové podjatosti?

Tento dotaz byl vyřešen dne 16. 2. 2016. Pozor, závěry a legislativa odpovídají tehdejší právní praxi a nemusí být aktuální.

Odpověď poradny

V námitce zdůrazněte zejména důvody, proč jde o veřejně významný nebo medializovaný záměr a jaké zde mohou být ekonomické zájmy města. Konkrétní osoby nemusíte uvádět, případně můžete uvést jména všech úředních osob.

Kdy může nastat systémová podjatost?

Riziko podjatosti všech úředníků obce nebo kraje (tzv. systémová podjatost) může nastat, pokud úředník obecního úřadu rozhoduje o věci, na níž má obec výrazný zájem.

Musí přitom jít o medializovaný, politicky významný, velmi rozsáhlý nebo kontroverzní záměr. (1) To je třeba v námitce prokázat. Dle soudů riziko systémové podjatosti nelze dovodit u menších záměrů typu supermarket či kácení stromů, ale pouze u zásadních objektů, které jsou předmětem veřejné debaty.

Riziko systémové podjatosti nemusí být shledáno také u tzv. staveb technického charakteru – například příjezdové cesty, pokud systémová podjatost mohla být namítána už v nějakém předchozím řízení o povolení „hlavní“ stavby. (2)

Důvodem systémové podjatosti také mohou být ekonomické zájmy města vyplývající například ze smlouvy města s investorem. (3) V námitce je pak vhodné vysvětlit, proč má město zájem na určitém výsledku územního řízení, např. zda má obdržet při úspěšné realizaci stavby finanční odměnu.

Čtěte více o systémové podjatosti a rozhodovací praxi soudů týkající se této otázky.

Jak vymezit podjaté úředníky?

Pokud namítáte běžnou podjatost určitého úředníka, je nutné jej označit. U námitky tzv. systémové podjatosti ale označujete už z povahy věci všechny úředníky daného úřadu. To znamená, že by mělo stačit označit jen úřad a jeho úředníky obecně, bez konkrétních jmen. Můžete ale v námitce označit všechny úředníky daného úřadu, pokud tyto informace máte k dispozici.

Pro soupis námitky systémové podjatosti můžete využít náš vzor.

Poznámky

(1) Rozhodnutí Nejvyššího správního soudu ze dne 20. 11. 2012 č. j. 89/2010-119
(2) Rozhodnutí Nejvyššího správního soudu ze dne 6. února 2013, č. j. 1 As 68/2012 – 32
(3) Rozsudek Nejvyššího správního soudu ze dne 13. února 2015 č. j. 7 As 158/2014 – 30

Newsletter

Chcete mít přehled o Vašich právech? Zajímájí Vás změny v zákonech?

Odebírejte naše novinky a získejte přehledné právní informace.

Přihlásit k newsletteru

Nenašli jste?

Můžete se na nás obrátit s Vaším dotazem přímo a my se vám do pěti pracovních dnů ozveme.

Položit dotaz

Advokáti

Potřebujete pomoc advokáta?

Součástí konsorcia je i advokátní kancelář Frank Bold Advokáti.

Přejít na advokáty