Jaká je lhůta pro napadení územního plánu?
Obec nevyhověla našim námitkám k pořízení územního plánu. Rádi bychom podali návrh na zrušení územního plánu. Jaká je lhůta pro soudní napadení?
Odpověď poradny
Jeden rok. Novelou stavebního zákona se od 1. 1. 2018 lhůta pro napadení opatření obecné povahy zkrátila z původních tří let na jeden rok. (1) Ve formě opatření obecní povahy se přitom vydávají územní plány, zásady územního rozvoje i další akty podle stavebního zákona, například regulační plány nebo stavební uzávěry.
Napadení územního rozhodnutí spolu s územním plánem
Pokud by se stalo, že jste lhůtu pro napadení nestihli, existuje ještě jedna možnost, jak se proti územnímu plánu bránit. Podle nejnovější judikatury Nejvyššího správního soudu lze v rámci žaloby proti územnímu rozhodnutí územní plán napadnout také, přičemž tuto žalobu žalobce spojí s návrhem na zrušení územního plánu, na jehož základě bylo územní rozhodnutí vydáno (tzv. incidenční přezkum).(2) Dle Nejvyššího správního soudu lze podat žalobu ve lhůtě pro společně podávanou žalobu, a to bez ohledu na lhůtu pro napadení územního plánu. Jiným slovy musíte dodržet dvouměsíční lhůtu pro napadení územního rozhodnutí, avšak nemusí být dodržena jednoroční lhůta pro napadení územního plánu.
Poznámky
(1) § 101b odst. 1 zákona č. 150/2002 Sb., soudní řád správní, ve znění novely
(2) Rozsudek Nejvyššího správního soudu ze dne 13. 9. 2016, č. j. 5 As 194/2014 – 36