Poradna

Jak zabránit kácení stromů u řeky?

Správa povodí chce v parku u řeky vykácet stromy, odhadem 50-70. Jako důvod uvádějí možnost povodně a následné komplikace. Mnoho stromů bylo vykáceno už dříve. Chceme zahcránit alespoň stávající. Můžeme se nějak zapojit do rozhodování o těchto stromech?

Tento dotaz byl vyřešen dne 28. 3. 2010. Pozor, závěry a legislativa odpovídají tehdejší právní praxi a nemusí být aktuální.

Odpověď poradny

Spatřuji dvě možná východiska s Vámi popsaného problému.

§ 49 odst. 1b zákona č. 254/2001 Sb., o vodách, stanoví, že správci vodního toku jsou oprávněni odstraňovat stromy z důvodu péče o koryta vodního toku (tzv. břehové porosty, viz níže).

Právě pro podobné situace stanoví § 8 zákona č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny, výjimku, dle které není k zásahu zapotřebí povolení orgánu ochrany přírody (kterými jsou obecní úřady, případně jednotlivé úřady městských obvodů), stačí ohlášení 15 dnů předem. V případě, že zásah odporuje požadavkům na ochranu dřevin, může orgán ochrany přírody kácení stromů zakázat, omezit či pozastavit.

Můžete se pokusit obrátit se na orgán ochrany přírody, který měl být informován od správce vodního toku o plánovaném zásahu a tudíž  pravděpodobně o zásahu ví. Váš podnět však možná přiměje orgán ochrany přírody k přehodnocení situace.

Vyhláška Ministerstva zemědělství č. 470/2001 v §2 odst. b definuje břehový porost jako dřevinný porost rostoucí na břehu koryta vodního toku, na pobřežních pozemcích podél koryta vodního toku na vnější straně břehové čáry nebo na pozemku, na kterém leží koryto vodního toku, popřípadě rostoucí v prostoru mezi ochrannými hrázemi a korytem vodního toku až po patu ochranné hráze; to se nevztahuje na pozemky určené k plnění funkcí lesa.

Jenom na základě definice, bez znalosti parku, je těžké posoudit zda stromy, které budou káceny jsou břehovým porostem. Jestli se domníváte, že správce vodního toku má v plánu vykácet i stromy, které nejsou břehovým porostem můžete taky na tuto skutečnost upozornit orgán ochrany přírody.

Další možností je obrátit se na Českou inspekci životního prostředí, která dle § 66 zákona. č 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny může zakázat činnost, která by mohla způsobit nedovolenou změnu obecně nebo zvláště chráněných území. 

Rovněž Vám navrhuji, aby jste založili občanské sdružení a pomocí něj v budoucnu efektivněji hájili své zájmy. Bohužel není možné, aby občané rozhodovali o životním prostředí a jeho úpravách úplně sami, avšak založením občanského sdružení budete moci přispívat ke kontrole činnosti orgánů státní správy a hájit zájmy přírody a krajiny. Budete moci požádat kterýkoliv orgán státní správy, aby Vás předem informoval o všech zásazích a jím zahajovaných řízeních, při nichž mohou být dotčeny zájmy ochrany přírody a krajiny. Můžete  potom jako účastníci řízení (v případech, kdy se zahajuje řízení) vznášet námitky a budete informování o průběhu řízení.

Newsletter

Chcete mít přehled o Vašich právech? Zajímájí Vás změny v zákonech?

Odebírejte naše novinky a získejte přehledné právní informace.

Přihlásit k newsletteru

Nenašli jste?

Můžete se na nás obrátit s Vaším dotazem přímo a my se vám do pěti pracovních dnů ozveme.

Položit dotaz

Advokáti

Potřebujete pomoc advokáta?

Součástí konsorcia je i advokátní kancelář Frank Bold Advokáti.

Přejít na advokáty