Do you speak English? Switch to english version Ponechat českou verzi

Poradna

Můžu umístit petici na úřad?

Připravujeme petici a chceme její text umístit na chodbu městského úřadu. Je to v souladu se zákonem? Můžu umístit petici na úřad?

Tento dotaz byl vyřešen dne 2. 11. 2018. Pozor, závěry a legislativa odpovídají tehdejší právní praxi a nemusí být aktuální.

Odpověď poradny

Ano, můžete. Zákon nezakazuje sbírat podpisy pod petici na úřadech. Není však jasné, zda lze petici umístit i do budovy soudu.

Zákon o právu petičním (1) stanoví, že petici je možné umístit na místech přístupných veřejnosti. Nezakazuje přitom umístit ji na úřad. Doporučujeme však umístit petici tak, aby nebyl rušen běžný chod úřadu, např. v širší chodbě, která umožňuje průchod většího množství osob. Sběrem podpisů totiž nesmí být rušen veřejný pořádek. (2)

Peticí se nesmí zasahovat do nezávislosti soudu. (3) Je tedy možné (byť výklad může být sporný), že např. v budově soudu vám nebude umožněno sbírat podpisy.

Poznámky

  1. zákon č. 85/1990 Sb.
  2. ustanovení § 4 odst. 3 zákona o právu petičním
  3. ustanovení § 1 odst. 3 zákona o právu petičním

Newsletter

Chcete mít přehled o Vašich právech? Zajímájí Vás změny v zákonech?

Odebírejte naše novinky a získejte přehledné právní informace.

Přihlásit k newsletteru

Nenašli jste?

Můžete se na nás obrátit s Vaším dotazem přímo a my se vám do pěti pracovních dnů ozveme.

Položit dotaz

Advokáti

Potřebujete pomoc advokáta?

Součástí konsorcia je i advokátní kancelář Frank Bold Advokáti.

Přejít na advokáty