Do you speak English? Switch to english version Ponechat českou verzi

Poradna

Budeme se moci zapojit do nějakého řízení i po stanovení ložiskového území?

Již 13 let se bráníme těžbě pyropů v oblasti, kde žijeme. Nedávno však i přes nesouhlas veřejnosti bylo stanoveno ložiskové území. Budeme se moci zapojit do nějakého řízení i po stanovení ložiskového území?

Tento dotaz byl vyřešen dne 24. 5. 2017. Pozor, závěry a legislativa odpovídají tehdejší právní praxi a nemusí být aktuální.

Odpověď poradny

Ano. Po stanovení ložiskového (dobývacího) území následuje řízení o povolení hornické činnosti u obvodního báňského úřadu. Zjistěte si tedy u obvodního báňského úřadu, v jakém stavu se nyní věc nachází a zda již toto řízení proběhlo. Pokud ještě neproběhlo, podejte si žádost o informování báňským úřadem o zahajovaných řízeních. Jakmile bude řízení zahájeno, přihlaste se do něj.

Řízení o povolení hornické činnosti

V případě těžby nerostů je pro společnost, která chce daný nerost těžit nutné získat souhlasné stanovisko EIA. Následně musí být vydáno oprávnění k těžbě nerostů na vymezeném dobývacím prostoru. K tomu, aby však mohla společnost začít opravdu těžit, musí ještě dojít k řízení o povolení hornické činnosti. Spolek, který byl založen k ochraně přírody a krajiny, se může zapojit do jednotlivých řízení, mj. do řízení o stanovení dobývacího území a do řízení o povolení k hornické činnosti. (1)

Žádost o informování u obvodního báňského úřadu

Jelikož ve Vašem případě již bylo dobývací území stanoveno, může se Váš spolek zúčastnit pouze řízení o hornické činnosti (povolení otvírky, přípravy a dobývání), pokud takové řízení již neproběhlo. (2) Informujte se proto u obvodního báňského úřadu, v jakém stavu se aktuálně věc nachází. Pokud ještě řízení neproběhlo, podejte si na úřad žádost o informování o zahajovaných řízeních. Tato žádost je platná jeden rok a musí být omezena na určitý typ řízení a lokalitu. Následně sledujte úřední desku, jelikož v případě rozsáhlého území (nebo velkého množství účastníků) může úřad o zahájeném řízení informovat pouze veřejnou vyhláškou na úřední desce (nebude Vám tedy nic posílat poštou ani datovou schránkou). Následně Váš spolek do řízení přihlaste jako účastníka.

Poznámky: 

(1) § 70 zákona č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny
(2) § 18 zákona č. 61/1988 Sb., o hornické činnosti, výbušninách a o státní báňské správě

Newsletter

Chcete mít přehled o Vašich právech? Zajímájí Vás změny v zákonech?

Odebírejte naše novinky a získejte přehledné právní informace.

Přihlásit k newsletteru

Nenašli jste?

Můžete se na nás obrátit s Vaším dotazem přímo a my se vám do pěti pracovních dnů ozveme.

Položit dotaz

Advokáti

Potřebujete pomoc advokáta?

Součástí konsorcia je i advokátní kancelář Frank Bold Advokáti.

Přejít na advokáty