Evropský parlament schválil novelu směrnice proti praní špinavých peněz
Evropský parlament schválil konec anonymních společností. Směrnice podpoří plány českého Ministerstva spravedlnosti na odtajnění vlastníků.Zakrývání korupce, praní špinavých peněz a zneužívání tzv. daňových rájů k daňovým únikům by podle nejnovějšího rozhodnutí Evropského parlamentu nemělo být tak snadné jako doposud. Novela směrnice proti praní špinavých peněz, kterou dnes europoslanci schválili velkou většinou hlasů na svém plenárním zasedání, zavádí mimo jiné veřejný rejstřík skutečných vlastníků obchodních společností. Podobné opatření chystá i české Ministerstvo spravedlnosti, které by tak evropskou směrnici mohlo k prosazení odtajnění vlastníků využít.
Pokud bude návrh bez dalších změn ze strany Komise či Rady přijat, nově budou všechny společnosti registrované v členských státech EU povinny poskytnout informace o svých vlastnících, a to až na úroveň fyzických osob. Tyto informace budou veřejně přístupné v centrálním rejstříku, což fakticky znemožní anonymní vlastnictví společností, které dnes často slouží k zakrývání korupčních kauz, praní špinavých peněz a vyvádění veřejných prostředků. Právě zakrývání vlastnické struktury je vedle krácení daní a tzv. agresivní daňové optimalizace také jedním z hlavních důvodů, proč firmy přesidlují do daňových rájů.
„Jde o důležitý první krok směrem k větší finanční transparentnosti,“ uvedla k tomu právnička Frank Bold Jitka Kmošková. „Odhalení skutečných vlastníků tzv. anonymních společností nejenže usnadní vyšetřování hospodářské a finanční kriminality, ale umožní také efektivní veřejnou kontrolu,“ dodala.
Novelu již před třemi týdny drtivou většinou přijali členové Hospodářského a měnového výboru (ECON) a Výboru pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci (LIBE). Na ně také v souvislosti s několikrát odkládaným hlasováním apelovali zástupci nevládních organizací včetně Frank Bold.
V České republice má vlastníka v některém z daňových rájů více než 12 tisíc firem. Ročně tak z Česka odcházejí desítky miliard korun, čímž stát přichází o nemalé příjmy z daní. Společnosti s neznámou vlastnickou strukturou se navíc dnes mohou bez problémů ucházet o dotace a veřejné zakázky financované z veřejných zdrojů. Nejde přitom o zanedbatelné částky – podle výsledků analýzy Transparency International ČR a agentury Bisnode proteklo takto z veřejných prostředků do daňových rájů a anonymních společností jen za posledních pět let přinejmenším 200 miliard korun. Na tento problém upozorňuje i nedávno zveřejněná studie „Public money and corruption risks“, kterou spolu s partnery připravil Frank Bold.
„Existence tzv. anonymních společností spolu s málo efektivní právní úpravou střetu zájmů umožňuje nejrůžnějším klientelistickým skupinám zakrýt možný střet zájmů a prát špinavé peníze, jak to ostatně známe z některých českých kauz,“ podotýká jeden z autorů studie a právník Frank Bold Petr Bouda.
I z výše uvedených důvodů by zmiňovaná novela měla zajímat novou českou vládu, která se zaklíná transparentností a lepším výběrem daní. Ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO) chystá návrh zákona, který by vyžadoval odhalení koncových vlastníků obchodních společností čerpajících veřejné peníze, včetně například dotací z fondů EU. Na řadu by zákon mohl přijít už v letošním roce. Sobotkova vláda se bude muset zabývat i samotnou směrnicí, která dnes prošla Evropským parlamentem, a o níž bude dále jednat Komise a Rada. V tuto chvíli se přitom zdá, že Komisi se úpravy navržené Evropským parlamentem příliš nezamlouvají. Trnem v oku bude komisařům zřejmě zmiňovaný veřejný rejstřík vlastníků.
„Z hlediska kontroly jde o klíčový požadavek – právě zpřístupnění informací z registru vlastníků veřejnosti výrazně zlepší možnost kontroly,“ uzavírá Petr Bouda z Frank Bold.
Kontakt pro média:
Eliška Bartošová, eliska.bartosova@frankbold.org, 734 440 603