Tisková zpráva

Frank Bold spouští bezplatnou právní poradnu na pomoc lidem zasaženým dopady koronaviru

16. 3. 2020: Frank Bold, mezinárodní tým právníků, spouští ve spolupráci s Frank Bold Advokáti bezplatnou právní poradnu pro občany, podnikatele, obce i státní správu, s cílem pomoci zmírnit sekundární dopady pandemie koronaviru v České republice. Virus nemá jen zdravotní dopady, ale i ekonomické a sociální, na které lidé nejsou připraveni. Poradna funguje na principu zodpovídání a shromažďování otázek a odpovědí, jak např. postupovat v rámci vztahu zaměstnanec a zaměstnavatel, jaké aspekty v oblasti zdravotního a smluvního práva současná situace přináší či vyjasňuje i právní aspekty postupu státu a jeho opatřeních.

"Jako právníci chceme přispět k rychlé orientaci lidí, podniků i úřadů v nových podmínkách a udržení země v chodu při dodržení ochrany zdraví nás všech, protože celá situace nás uvádí do rizik a nejistoty. Naše online poradna by měla pomoci eliminovat či vyjasnit nejčastější právní aspekty situace tak, aby se lidé mohli soustředit pouze na zdravotní stránku a ochranu sebe a svého okolí,” objasňuje motivy zřízení poradny Pavel Franc, ředitel Frank Bold Advokáti a dodává: "Frank Bold dlouhodobě poskytuje bezplatné poradenství zejména v oblastech životního prostředí, práv občanů či korupce. Loni jsme v poradně zaznamenali 800 tisíc návštěv, jsme tak akceschopni k tomu, abychom okamžitě vyčlenili tým právníků, kteří se tématu budou věnovat na denní bázi.”

Poradna funguje na principu nejčastějších otázek a odpovědí, které právní tým zodpovídá jasně, srozumitelně a nekomplikovaně, aby vedly od problému k řešení. Během krátké doby tým připravuje i kontaktní formulář, přes který bude možné zasílat specifické dotazy.

"Současné vyhlášení nouzového stavu země má citelné dopady na společnost a ekonomiku. Chceme tak sestavit jasný přehled toho, co lidé v běžném životě dělat mohou a nemohou, kam až může stát zajít a jaké legální kroky bude nutné podniknout,” doplňuje Michael Kuk, vedoucí poradny.

Poradna funguje na webových stránkách: http://www.frankbold.org/koronavirus

Typickými dotazy jsou například: 

Mám jako hoteliér či majitel restaurace nárok na státní kompenzaci ztráty v souvislosti se zavřením mého podniku?

Musí zaměstnavatel umožnit lidem, jejichž pracovní náplň to umožňuje, homeoffice?

Může být firmám zakázáno dál vyrábět?

Mají zaměstnanci, kteří budou pečovat o děti v souvislosti s uzavřením škol právo na volno s náhradou mzdy?

Mám nárok nechat se testovat na Covid-19 i když nemám příznaky?

Mají právo mi na hranicích měřit teplotu i proti mé vůli?