Trestní oznámení na Správu NP Šumava
Na vedení Národního parku Šumava padlo trestní oznámení. Podle žalobců - Ekologického právního servisu - se členové vedení Správy národního parku Šumava dopustili trestného činu zneužití pravomoci veřejného činitele.
Členové vedení parku podle právníků úmyslně postupovali v rozporu se zákonem o ochraně přírody a krajiny v úmyslu opatřit neoprávněný prospěch dřevařům - konkrétně subjektu, který byl výběrovým řízením vybrán na provedení zásahu proti škůdcům. Zodpovědnost konkrétních osob by měly posoudit orgány činné v trestním řízení.
Právnička EPS Markéta Cooiman říká: “K zastavení nelegálního kácení a neadekvátního postupu Policie využíváme veškeré právní prostředky, které legislativa v těchto případech občanům poskytuje. Bylo podáno dostatek právních podání a shromážděn dostatek důkazů na to, aby bylo nelegální kácení okamžitě zastaveno. Nyní je na příslušných institucích, aby rozhodly a ukázaly občanům, že je možné se i v České republice domoci právní cestou spravedlnosti.”
Přehled dosud uskutečněných právních kroků
Vůči postupu NP
- Podnět veřejnému ochránci práv
- Trestní oznámení na vedení Správy národního parku Šumava (neoprávněné kácení)
- Žaloba na jiný zásah orgánu veřejné moci ke správnímu soudu (neoprávněné kácení)
- Podnět k České inspekci životního prostředí k zastavení nelegálního kácení
- Podnět k Ministerstvu životního prostředí k přijetí opatření proti nelegálnímu postupu Správa NPŠ
- Odvolání proti předběžnému opatření soudu zakazujícímu Hnutí Duha organizovat blokádu
- Žádost o informace o spolupráci Správy národního parku Šumava s PR agenturou
Vůči postupu Policie
- Návrh na vydání předběžného opatření proti vedení zásahů policie
- Trestní oznámení na Policii ČR v rámci ochrany osobnosti
- Trestní oznámení na neplnění povinností Policie ČR
- Výzva policejnímu prezidentovi
V čem podle právníků správa parku pochybila?
- Vedení parku dalo pokyn ke kácení přesto, že mělo před započetím kácení vést minimálně dvě správní řízení o výjimkách ze zákona o ochraně přírody a krajiny.
- SNPŠ požádala 22. března 2011 Ministerstvo životního prostředí o povolení výjimky ze základních ochranných podmínek Národního parku.
- Ministerstvo životního prostředí o žádosti rozhodlo 13. dubna 2011 tak, že MŽP není příslušným orgánem pro vydání povolení a v odůvodnění uvedlo, že k požadovanému záměru SNPŠ je zapotřebí:
vést řízení o výjimce dle ust. § 43 ve spojení s ust. § 16 odst. 1 písm. a) ZOPK
vést řízení o výjimce dle ust. § 56 ve spojení s ust. §§ 49 a 50 ZOPK
získat stanovisko dle ust. § 45i odst. 1 ve spojení s ust. § 45g ZOPK
- SNPŠ od vydání usnesení MŽP žádné řízení o vydání výjimky nevedla, a ani se o to nepokoušela. Nezískala a ani se nepokoušela získat stanovisko k zásahu do lokality soustavy Natura 2000.
- Vedení SNPŠ od počátku vědělo, že k zamýšleným zásahům proti škůdcům potřebuje jistá povolení, bez nichž by kácení lesních porostů v NPŠ bylo protiprávní. Do dnešního dne příslušnými povoleními nedisponuje.