Náležitosti povolení zvláštního užívání pozemní komunikace
Plánuji v našem městě uspořádat vánoční večírek na pozemní komunikaci. Potřebuji k jeho realizaci povolení zvláštního užívání pozemní komunikace?
Odpověď poradny
Ano, je za zapotřebí povolení místně příslušného silničního správního řádu. Pro úřad je důležité zejména místo, účel, doba, způsob a vliv na bezpečnost a plynulost provozu.
Kdo je příslušný pro udělení povolení
K zvláštnímu užívání je zapotřebí povolení místně příslušného silničního správního úřadu vydaného po předchozím souhlasu vlastníka pozemní komunikace. Nutno ještě dodat, že ovlivní-li zvláštní užívání bezpečnost nebo plynulost silničního provozu, vyžaduje se také souhlas příslušného orgánu Policie ČR.
Příslušným správním orgánem pro vydání rozhodnutí o povolení zvláštního užívání je místně příslušný silniční správní úřad, který rozhoduje na základě přenesené působnosti (v případech, kdy jde o místní komunikaci, silnici II. nebo III. třídy). (1) Pokud se jedná o silnici I. třídy, je nutné obrátit se rovnou na magistrát.
Jaká kritéria úřad posuzuje
Kritéria, které silniční úřad při vydávání rozhodnutí zkoumá, zákon přímo nevymezuje, ale lze dovodit z náležitostí žádosti o vydání rozhodnutí o povolení zvláštního užívání, (2) že zahrnují zejména místo, účel, dobu zvláštního užívání, způsob jeho realizace a odhadovaný vliv na bezpečnost a plynulost provozu na dotčeném úseku. Přihlíží se rovněž k stanoviskům dotčených správních úřadů, stanoví-li tak zvláštní právní předpis.
Pokud Vám úřad nevyhoví, odvolejte se
Rozhodnutí o povolení má charakter správního rozhodnutí, je ho proto možné napadnout odvoláním k nadřízenému správnímu orgánu. Lhůta pro podání odvolání činí 15 dnů. (3)
Nezapomeňte na zábor
V souvislosti s organizováním akce je často nutné rovněž požádat o zábor veřejného prostranství. Poplatek za užívání veřejného prostranství se ukládá pouze za některé zvláštní způsoby užívání veřejného prostranství uvedené v zákoně: (4) „provádění výkopových prací, umístění dočasných staveb a zařízení sloužících pro poskytování prodeje a služeb, pro umístění stavebních nebo reklamních zařízení, zařízení cirkusů, lunaparků a jiných obdobných atrakcí, umístění skládek, vyhrazení trvalého parkovacího místa a užívání tohoto prostranství pro kulturní, sportovní a reklamní akce nebo potřeby tvorby filmových a televizních děl.“ Sazebník jednotlivých poplatků stanoví obecně závazná vyhláška daného města.
Poznámky
(1) § 40 odst. 5 písm. a) zákona č. 13/1997 Sb., o pozemních komunikacích
(2) § 40 odst. 5 vyhlášky č. 104/1997 Sb., kterou se provádí zákon o pozemních komunikacích
(3) § 83 odst. 1 zákona č. 500/2004 Sb., správního řádu
(4) § 4 odst. 1 zákona č. 565/1990 Sb., o místních poplatcích