Poradna

Štěkající pes v sousedním bytě

Již několik měsíců mám problém se sousedkou v domě. Má malého psa, který je nevychovaný a neustále štěká. Pes začíná štěkat každý den od 6:30, kdy majitelka chodí do práce a štěká i nepřetržitě několik hodin v kuse. Takto to je od pondělí do pátku. Zkoušel jsem to již několikrát po dobrém. Odmítl různé varianty, např. zavřít psa do jiné místnosti, nebo mu koupit speciální obojek. Nejedná se např. i o týrání zvířete? Když ho tam nechává samotného více jak 10 hodin zavřeného? Může se člověk nějak bránit?

Tento dotaz byl vyřešen dne 10. 10. 2019. Pozor, závěry a legislativa odpovídají tehdejší právní praxi a nemusí být aktuální.

Odpověď poradny

Základním právním nástrojem při řešení obtěžování hlukem je možnost podání takzvané sousedské žaloby. Jedná se o žalobu, kterou byste se Vy jako nájemce domáhala toho, aby Vás soused neobtěžoval hlukem nepřiměřeným místním poměrům. Štěkání psa v intenzitě jakou popisujete by pak místní poměry zřejmě překračovalo. Podrobnější informace ohledně sousedské žaloby můžete nalézt v našem manuálu zde: https://frankbold.org/poradna/kategorie/hluk/rada/jakou-zalobu-podat-pri-obtezovani-hlukem

Další variantou by byla situace, pokud je Vaše sousedka v bytě rovněž nájemcem a nikoli jeho vlastníkem. Ustanovení § 2258 občanského zákoníku totiž garantuje nájemci právo chovat v bytě zvíře, avšak pouze za podmínky, že takový chov nepůsobí ostatním obyvatelům v domě nepřiměřené obtíže (https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2012-89#p2258-1). Touto cestou by bylo možné domáhat se nápravy též přes pronajímatele sousedního bytu.

O týrání zvířete se v tomto případě pravděpodobně jednat nebude, neboť zákon na ochranu zvířat proti týrání (246/1992 Sb.) vymezuje týrání zvířete především v rámci povinnosti zachovávat fyziologické funkce zvířete a zajištění jeho biologických potřeb. Je nicméně možné věc zkonzultovat na krajské veterinární zprávě. Více informací ohledně týrání zvířat můžete nalézt v našem manuálu zde: https://frankbold.org/poradna/kategorie/ochrana-prirody-a-krajiny-ochrana-lesa-a-pudy/rada/jak-zasahnout-proti-tyrani-zvir

Newsletter

Chcete mít přehled o Vašich právech? Zajímájí Vás změny v zákonech?

Odebírejte naše novinky a získejte přehledné právní informace.

Přihlásit k newsletteru

Nenašli jste?

Můžete se na nás obrátit s Vaším dotazem přímo a my se vám do pěti pracovních dnů ozveme.

Položit dotaz

Advokáti

Potřebujete pomoc advokáta?

Součástí konsorcia je i advokátní kancelář Frank Bold Advokáti.

Přejít na advokáty