Poradna

Mohou být volby a referendum ve stejné místnosti?

Můžeme o něco opřít náš požadavek, aby volby do zastupitelstva a referendum proběhly ve stejné místnosti? Myslíme si, že tak zvýšíme účast.

Tento dotaz byl vyřešen dne 2. 11. 2018. Pozor, závěry a legislativa odpovídají tehdejší právní praxi a nemusí být aktuální.

Odpověď poradny

Konání voleb a referenda ve stejné místnosti zákon nezakazuje. Volební místnost však musí být upravena podle pravidel pro volby, musí tu být dvě různé komise a rozdílný seznam osob při sčítání hlasů. Může se tak stát, že volby i referendum nemohou být v jedné místnosti z praktických důvodů. 

Místnost a komise musí být odlišná

Rozdělení volebních místností může být v zásadě praktickým krokem. Volby i referendum musí mít totiž svoji vlastní volební komisi. Využívání stejné místnosti je pak vyloučeno především při sčítání hlasů. Minimálně tedy sčítání hlasů by muselo nutně probíhat odděleně. Pro konání v oddělených prostorách hovoří také fakt, že zatímco referendum je financováno z obecního rozpočtu, volby jsou hrazeny z rozpočtu státu. Konání ve stejné místnosti by tak mohlo způsobit komplikace při vyúčtování nákladů. Proti konání voleb a referenda ve stejné místnosti se ve svém stanovisku vyslovilo též Ministerstvo vnitra. Doporučovali bychom tedy spíše hlasování v oddělených místnostech.

Konání ve stejný den požadovat můžete

Je však vhodné konat referendum ve stejném termínu jako volby, protože je pravděpodobné, že se pak bude referenda účastnit více lidí. Takový názor zastává i Krajský soud v Praze (č. j. 44 A 62/2010 – 19). V tomto rozhodnutí soud řešil situaci, kdy referendum místo v říjnu s volbami bylo vyhlášeno na prázdniny, kdy by účast byla minimální.

Newsletter

Chcete mít přehled o Vašich právech? Zajímájí Vás změny v zákonech?

Odebírejte naše novinky a získejte přehledné právní informace.

Nenašli jste?

Můžete se na nás obrátit s Vaším dotazem přímo a my se vám do pěti pracovních dnů ozveme.

Položit dotaz

Advokáti

Potřebujete pomoc advokáta?

Součástí konsorcia je i advokátní kancelář Frank Bold Advokáti.

Přejít na advokáty