Poradna

Podepisuje přípravný výbor podpisovou listinu?

Mají se na podpisovou listinu připojenou k návrhu na konání místního referenda podepsat členové přípravného výboru nebo se počítá už jejich podpis na samotném návrhu?

Tento dotaz byl vyřešen dne 2. 11. 2018. Pozor, závěry a legislativa odpovídají tehdejší právní praxi a nemusí být aktuální.

Odpověď poradny

Zákon jednoznačně neřeší, zda se mají členové přípravného výboru ještě zvlášť podepsat na podpisovou listinu nebo se počítá již jejich podpis na samotném návrhu. Doporučujeme z opatrnosti podepsat raději i přímo podpisovou listinu

Členové přípravného výboru mají povinnost podepsat se na samotný návrh konání místního referenda. Zákon již však jednoznačně neřeší otázku, zda lze přičíst podpis člena přípravného výboru uvedený na návrhu mezi hlasy podporovatelů z podpisových listin. Doporučujeme proto připojit podpis členů výboru i na podpisovou listinu. Jejich podpis by se měl v každém případě počítat nejvýše jednou.

Zákon výslovně postihuje vícenásobný podpis pouze u samotné podpisové listiny. Dle zákona ji nesmí její signatáři podepsat dvakrát. Vícenásobné podepsání podpisové listiny je přestupkem, za který lze uložit pokutu až do výše 3000 Kč.

Newsletter

Chcete mít přehled o Vašich právech? Zajímájí Vás změny v zákonech?

Odebírejte naše novinky a získejte přehledné právní informace.

Nenašli jste?

Můžete se na nás obrátit s Vaším dotazem přímo a my se vám do pěti pracovních dnů ozveme.

Položit dotaz

Advokáti

Potřebujete pomoc advokáta?

Součástí konsorcia je i advokátní kancelář Frank Bold Advokáti.

Přejít na advokáty