Do you speak English? Switch to english version Ponechat českou verzi

Poradna

Osoba oprávněná jednat za petiční výbor

Máme petici, která má v petičním výboru 3 lidi. Při jeho ustanovování se neodhlasovala ani nijak neřešila osoba, která bude petiční výbor zastupovat při jednání s veřejnou správou. Ani jeden z těch tří lidí to dělat nemůže. Mohu dostat plnou moc, ačkoliv v petičním výboru nejsem?

Tento dotaz byl vyřešen dne 2. 11. 2018. Pozor, závěry a legislativa odpovídají tehdejší právní praxi a nemusí být aktuální.

Odpověď poradny

Ze znění zákona o právu petičním (č. 85/1990 Sb.) dovozuji, že osobou oprávněnou jednat za petiční výbor nemusí být člen tohoto petičního výboru.

a) v § 3 odst. 3 není žádná taková podmínka
b) § 4 odst. 2 poslední věta - "kdo je oprávněn členy petičního výboru zastupovat" (nikoli kdo je oprávněn reprezentovat petiční výbor nebo něco takového)
c) § 5 odst. 1 - opět - "kdo je oprávněn členy petičnhío výboru zastupovat"

Pokud už však petice byla podepsána, mohl by zde nastat problém, že Vaše jméno není napsané pod peticí, což § 5 odst. 1 vyžaduje (a domnívám se, že by to mělo být ještě před podpisy - mezi textem petice a podpisovými archy). Zda je dostatečné to tam dopsat rukou je sporné, pokud archy začínají až na druhé straně nebo by Vám nevadilo dát pryč pár podpisů a vytisknout to znovu, je to v pořádku. Na samotných podpisových arších zřejmě Vaše jméno být nemusí - dle § 4 odst. 2 tam může být buď identifikace sestavitele nebo osoby oprávněné zastupovat petiční výbor. Nemůžu ale vyloučit, že úřady v tom budou hledat problém.

Samotnou proceduru volby osoby oprávněné zastupovat petiční výbor zákon neřeší, myslím, že plně stačí napsat takové označení pod petici.

Pokud již petice byla předaná danému úřadu, lze zřejmě takového zástupce pouze zmocnit plnou mocí (zákon tuto situaci výslovně neřeší, jde tedy pouze o náš právní názor). Záleží však pak na benevolenci úřadu, zda takovou petici přijme, neboť při striktním výkladu § 5 odst. 1 by petice bez uvedení této osoby byla neplatná.

Newsletter

Chcete mít přehled o Vašich právech? Zajímájí Vás změny v zákonech?

Odebírejte naše novinky a získejte přehledné právní informace.

Nenašli jste?

Můžete se na nás obrátit s Vaším dotazem přímo a my se vám do pěti pracovních dnů ozveme.

Položit dotaz

Advokáti

Potřebujete pomoc advokáta?

Součástí konsorcia je i advokátní kancelář Frank Bold Advokáti.

Přejít na advokáty