Nabývání majetku spolkem
Může spolek, jež má ve stanovách ochranu přírody a zájem na ochraně historických památek, koupit historickou nemovitost? Na tuto nemovitost sežene peníze od sponzorů a z dalších milodarů. Těmto sponzorům ale spolek bude zavázán dodržet vše, co se týká nabytého objektu, a na čem se se sponzory dohodli. Co nastane v případě, když spolek nebude schopný tyto dohody dodržet a sponzoři budou chtít odstoupit od smlouvy a vrátit darované peníze na koupi nemovitosti. Když spolek nemá kromě daného objektu žádný majetek, může se sáhnout na soukromý majetek členů spolku?
Odpověď poradny
Nic nebrání tomu, aby spolek nabýval majetek, v tomto případě historickou nemovitost (podmínkou zůstává, že hlavní činností spolku nesmí být výdělečná činnost, která by např. byla založena na obchodování s nemovitostmi).
Spolek, který vznikl podle zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, je právnickou osobou s vlastní právní osobností, tj. je způsobilý mít práva a povinnosti. Pokud spolek vstupuje do právních vztahů s jinými právnickými nebo fyzickými osobami, je z těchto vztahů také sám zavázán.
Přestože jsou členové spolku jeho personálním základem, spolek je ve svých „vnějších“ právech a povinnostech na nich nezávislý, tj. jeho práva a povinnosti nezakládají práva a povinnosti jeho členům, má je tento spolek jako celek. Vnitřní vztahy mezi členy a spolkem jsou pak upraveny občanským zákoníkem a stanovami spolku.
Spolek za své majetkové závazky odpovídá celým svým majetkem. Pokud by tak spolku vznikly nějaké dluhy, musel by se je sám pokusit splatit (a řešit to např. půjčkou, prodejem nemovitosti apod.). Kdyby dluhy neplatil dobrovolně, mohla by být na majetek spolku (např. nemovitost) vedena exekuce.
Zákon výslovně stanoví, že členové spolku neručí za jeho dluhy (srov. § 215 odst. 2 občanského zákoníku). Nejsou tak povinni splatit závazky v případě, že je nebude moci splnit spolek, jako je tomu například u obchodních společností.