Tisková zpráva

Frank Bold spustil Zakladač spolků 2.0: rychlejší a s vyplněním údajů online

Založit spolek a věnovat se v něm svým zájmům nebo třeba ochraně životního prostředí bude ještě snadnější než dosud. Po testovacím provozu spustil Frank Bold novou verzi oblíbeného volně dostupného nástroje Zakladač spolků 2.0. Lidé v něm nově mohou online vyplnit veškeré osobní údaje, zvolit délků fukčních období, pravomoci členské schůze a další. Součástí zakladače je i průvodce ustavující schůzí či interaktivní kontrolní přehled povinností před odesláním žádosti o zápis na soud. To vše je dostupné zdarma. Nový zakladač spolků zájemci najdou na webu https://frankbold.org/poradna/zalozeni-spolku.

Za více než rok využilo testovací verzi zakladače 425 lidí. Ve veřejném rejstříku je díky němu zapsáno minimálně 80 spolků. “Spolky jsou s českou historií nerozlučně spojeny. Češi se do nich aktivně sdružovali již v 19. století v dobách národního obrození, při hledání české národní identity.  A stejně je tomu i dnes. V České republice je registrováno takřka 100 tisíc spolků. Demokracie by nebyla živoucí bez aktivní občanské společnosti. Jejím základním formálním prvkem jsou právě spolky. Proto se snažíme lidem co nejvíc usnadnit jejich zakládání, ” uvádí CEO Frank Bold Pavel Franc.

Cílem vylepšení bylo především využít již osvědčený nástroj a převést ho na pokročilejší technickou úroveň. “Vznikající spolky tak budou moci například využívat napojení na veřejné rejstříky. Původní forma zakladače byla od počátku myšlena jako prototypová, proto nyní nastal čas ji posunout na vyšší úroveň,” říká vedoucí poradny Frank Bold Michal Kuk.

Na vlastní kůži nástroj vyzkoušela i Jarmila Korábečná při zakládání spolku LK Dopohody z.s.Je to skvěle připravený nástroj. Užitečné návody, které obsahuje, jsem doplnila i nabízenou právní konzultací. Děkuji za vložený čas a energii do vzniku zakladače spolků. Pro mě mělo jeho využití velký smysl, “ říká.

“Připadalo mi úžasné, že na jednom místě a zdarma najdu vše potřebné a díky přehlednému a jednoduchému postupu si dokážu sama poradit a žádost na poprvé úspěšně podat. Službu jsem s chutí doporučila dál,” doplňuje za spolek Designéři dětem Kateřina Přidalová.

Na vylepšení zakladače pracovali odborníci, kteří vycházeli ze svých dlouholetých zkušeností z druhé největší právní poradny v Česku, kterou Frank Bold provozuje. V ní poskytují bezplatně právní rady lidem, jimž není lhostejné jejich okolí a potřebují pomoci s veřejně prospěšným projektem. Právní poradnu Frank Bold naleznete zde: https://frankbold.org/poradna