Poradna

Je jednatel městské společnosti považován za veřejného funkcionáře?

Město má městskou společnost (podnikající právní osobu). Jednatelem této společnosti není ani radní ani zastupitel daného města. Dopadají na tuto osobu povinnosti stanovené v zákoně č. 159/2006 Sb., o střetu zájmů (dále jen „ZoSZ“)?

Tento dotaz byl vyřešen dne 26. 10. 2017. Pozor, závěry a legislativa odpovídají tehdejší právní praxi a nemusí být aktuální.

Odpověď poradny

Ne. ZoSZ dopadá pouze na tzv. veřejné funkcionáře (1). Jednatel městské společnosti dle ZoSZ za veřejného funkcionáře považován není.

Pro účely zákona o střetu zájmů se veřejným funkcionářem rozumí např. poslanec, starosta, veřejný ochránce práv nebo soudce. Naopak jednatel městské firmy se ve výčtu veřejných zástupců neobjevuje, a proto na něj nedopadají ani povinnosti stanovené v ZoSZ. Podrobnosti o problematice lze nalézt v manuálu Jak si pohlídat střet zájmů? (2).   

Poznámky

(1) § 2 zákona č. 159/2006 Sb., o střetu zájmů

(2) http://frankbold.org/poradna/kategorie/korupce-a-jednani-uredniku/rada/jak-si-pohlidat-stret-zajmu

Newsletter

Chcete mít přehled o Vašich právech? Zajímájí Vás změny v zákonech?

Odebírejte naše novinky a získejte přehledné právní informace.

Nenašli jste?

Můžete se na nás obrátit s Vaším dotazem přímo a my se vám do pěti pracovních dnů ozveme.

Položit dotaz

Advokáti

Potřebujete pomoc advokáta?

Součástí konsorcia je i advokátní kancelář Frank Bold Advokáti.

Přejít na advokáty