Poradna

Jedná se o střet zájmů, pokud je radní vlastníkem novin?

Jde o střet zájmů dle zákona č. 159/2006 Sb., o střetu zájmů (dále jen „ZoSZ“) v případě, kdy neuvolněný radní vlastní určitý podíl (18 %) ve společnosti, která pravidelně v obci zabezpečuje vydávání večerníku?

Tento dotaz byl vyřešen dne 26. 10. 2017. Pozor, závěry a legislativa odpovídají tehdejší právní praxi a nemusí být aktuální.

Odpověď poradny

Ano, neuvolněný radní je veřejným funkcionářem dle ZoSZ (1), a proto nesmí být provozovatelem ani společníkem periodického tisku.

Podle ZoSZ nesmí být veřejný funkcionář provozovatelem rozhlasového nebo televizního vysílání nebo vydavatelem periodického tisku (2). Stejně tak tato osoba nesmí být společníkem, členem nebo ovládající osobou právnické osoby (vydavatelství, televizní nebo rozhlasové stanice), která je provozovatelem výše zmíněných médií.

Ze ZoSZ vyplývá, že taková osoba se dopouští přestupku (3), pokud vykonává činnost neslučitelnou se výkonem funkce veřejného zástupce.

Poznámky:

(1) § 2 ZoSZ
(2) § 4a odst. 1 ZoSZ
(3) § 23 odst. 1 písm. b) ZoSZ

Newsletter

Chcete mít přehled o Vašich právech? Zajímájí Vás změny v zákonech?

Odebírejte naše novinky a získejte přehledné právní informace.

Nenašli jste?

Můžete se na nás obrátit s Vaším dotazem přímo a my se vám do pěti pracovních dnů ozveme.

Položit dotaz

Advokáti

Potřebujete pomoc advokáta?

Součástí konsorcia je i advokátní kancelář Frank Bold Advokáti.

Přejít na advokáty