Do you speak English? Switch to english version Ponechat českou verzi

Poradna

Musí text a mapová část územního plánu být v souladu?

V územním plánu naší obce jsou rozpory mezi textovou a grafickou částí. Může být kvůli tomu zrušen?

Tento dotaz byl vyřešen dne 31. 1. 2014. Pozor, závěry a legislativa odpovídají tehdejší právní praxi a nemusí být aktuální.

Odpověď poradny

Ano, rozpor mezi textovou a grafickou částí je důvodem ke zrušení územního plánu.

Rozpor mezi textovou a grafickou částí územního plánu bude s velkou pravděpodobností zakládat jeho nezákonnost, protože takový územní plán (jeho část) je zpravidla neurčitý a nelze podle něj postupovat. Vyplývá to z rozsudku Nejvyššího správního soudu č. j. 2 Ao 1/2009-74. Podle něj musí být textová a grafická část územně plánovací dokumentace ve vzájemném souladu. Rozpor mezi těmito částmi územně plánovací dokumentace způsobuje, že není jasné k jakému účelu je pozemek z hlediska územního plánování určen. Je tudíž důvodem pro zrušení územního plánu, jehož se dotýká, nebo jeho části.

Nezákonný plán může zrušit soud

Chyby a nezákonnosti v územním plánu lze řešit návrhem na zrušení územního plánu. Návrh na zrušení může podat ten, kdo tvrdí, že byl vydáním územního plánu zkrácen na svých právech. Návrh se podává krajskému soudu.

Zrušit územní plán může i krajský úřad

Chyby a nezákonnosti územního plánu je běžně možné, kromě správního soudnictví, napravit v přezkumném řízení podle správního řádu. Pro zahájení přezkumu je také stanovena nepřekročitelná zákonná lhůta od nabytí účinnosti nezákonného územního plánu. Stavební zákon z přezkumu výslovně vyloučil staré územní plány, které byly, na rozdíl od současných územních plánů, vydané formou obecně závazných vyhlášek.

Newsletter

Chcete mít přehled o Vašich právech? Zajímájí Vás změny v zákonech?

Odebírejte naše novinky a získejte přehledné právní informace.

Přihlásit k newsletteru

Nenašli jste?

Můžete se na nás obrátit s Vaším dotazem přímo a my se vám do pěti pracovních dnů ozveme.

Položit dotaz

Advokáti

Potřebujete pomoc advokáta?

Součástí konsorcia je i advokátní kancelář Frank Bold Advokáti.

Přejít na advokáty