Poradna

Žaloba zástupce veřejnosti

Budeme podávat námitky vůči konceptu územního plánu s využitím institutu zástupce veřejnosti. Již víme, že zástupce nemůže podat žalobu na zrušení územního plánu, pouze žalobu podle § 65 soudního řádu správního. Chceme se však zeptat, kdy se tato žaloba podává? Rozhoduje se o námitkách už ve fázi konceptu? Pokud ne, musíme tu stejnou námitku, kterou podáme ke konceptu, podat ještě jednou ve fázi návrhu?

Tento dotaz byl vyřešen dne 1. 2. 2011. Pozor, závěry a legislativa odpovídají tehdejší právní praxi a nemusí být aktuální.

Odpověď poradny

O námitkách ke konceptu územního plánu rozhoduje zastupitelstvo obce až spolu s námitkami k návrhu územního plánu. Rozhodnutí je vydáno až spolu se schválením územního plánu nebo jeho změny.

Až poté je tedy možné bránit se proti způsobu vypořádání námitek a to podáním podnětu k přezkumu rozhodnutí o námitkách k příslušnému krajskému úřadu. Dále je možné podat proti rozhodnutí o námitkách žalobu podle §65 soudního řádu správního. Proti rozhodnutí o námitkách není možné podat odvolání ani rozklad.

Totožné námitky není nutné podávat, resp. ne pro zachování možnosti napadnout nevypořádání námitky ke konceptu žalobou. Pokud podáte námitky i k návrhu územního plánu, bude o nich rozhodnuto současně s rozhodnutím o námitkách proti konceptu.

Newsletter

Chcete mít přehled o Vašich právech? Zajímájí Vás změny v zákonech?

Odebírejte naše novinky a získejte přehledné právní informace.

Přihlásit k newsletteru

Nenašli jste?

Můžete se na nás obrátit s Vaším dotazem přímo a my se vám do pěti pracovních dnů ozveme.

Položit dotaz

Advokáti

Potřebujete pomoc advokáta?

Součástí konsorcia je i advokátní kancelář Frank Bold Advokáti.

Přejít na advokáty