Musí úřad zohlednit vyjádření veřejnosti k EIA?
V rámci zjišťovacího řízení procesu EIA zaslala veřejnost úřadu nesouhlasná stanoviska. Musí k tomu úřad v závěru zjišťovacího řízení přihlížet?
Odpověď poradny
Musí k němu přihlédnout, nemusí se jím však bezvýhradně řídit. Vyjádření ale doporučujeme podat.
K vyjádřením musí úřad přihlížet
Úřad musí vždy dle zákona č. 100/2001 Sb., o posuzování vlivů na životní prostředí přihlížet k:
- povaze a rozsahu záměru a jeho umístění
- okolnosti, zda záměr nebo změna záměru svou kapacitou dosahuje limitních hodnot uvedených u záměrů příslušného druhu v příloze č. 1 k tomuto zákonu kategorie II
- obdrženým vyjádřením veřejnosti, dotčených správních úřadů a dotčených územních samosprávných celků
Vyjádření nejsou závazná
K připomínkám veřejnosti tedy musí úřad přihlédnout, ovšem nemusí jim automaticky vyhovět. Ve zjišťovacím řízení se mimo jiné rozhoduje o tom, zda proběhne celý proces nebo skončí EIA závěrem zjišťovacího řízení. Nesouhlasná vyjádření tak mohou úřad přesvědčit o nutnosti provést celé posuzování vlivů, nejsou však pro něj závazná.
Investor pak musí zpracovat dokumentaci
Vyjádření má smysl zaslat přinejmenším proto, že pokud úřad neobdrží žádné nesouhlasné vyjádření k oznámení, nemusí po investorovi požadovat zpracování dokumentace (1) (za dokumentaci se považuje samotné oznámení) (2). Pro veřejnost by to pak mělo tu nevýhodu, že přijde o možnost podávat vyjádření k dokumentaci, mohla by se pak vyjadřovat až rovnou k posudku.
Celý proces posuzování vlivů na životní prostředí jsme popsali v našem manuálu Co je to EIA?
Poznámky
(1) Standartní proces EIA prochází fází oznámení, zjišťovací řízení, dokumentace, posudek, veřejné projednání a vydání stanoviska.
(2) § 7 odst. 4 zákona č. 100/2001 Sb., o posuzování vlivů na životní prostředí; takto může však úřad postupovat jen tehdy, pokud už samotné oznámení má náležitosti dokumentace.