Tisková zpráva

Evropská komise se postaví za Česko ve sporu s Polskem o těžbu v Turówě. Připojí se jako vedlejší účastník sporu

Silnou podporu Česku pro další jednání s Polskem a pro uvalení tvrdých sankcí, pokud nedojde k okamžitému zastavení těžby v hnědouhelném dole Turów, dnes vyjádřila Evropská komise, když oznámila, že se stane vedlejším účastníkem sporu. Stalo se tak poté, co čeští představitelé v pondělí po dvou týdnech od vydání předběžného opatření Soudním dvorem EU oznámili, že požádají soud, aby Polsku uložil denní penále 5 milionů EUR. Jde o výsledek dlouhodobého tlaku expertní skupiny Frank Bold a dalších organizací na české úřady a prosazování tématu na úrovni Evropského parlamentu a Evropské komise.

“Dnešní podpora Evropské komise vyjádřená Česku je definitivní potvrzení závažnosti dopadů těžby hnědého uhlí na našich hranicích a skutečnosti, že tlak občanské společnosti měl velký význam. Věříme, že laxní přístup českého ministerstva životního prostředí a dalších úřadů se konečně změní a začnou účinně bránit škodám na české krajině, které v této chvíli rozsáhlou těžbou již vznikají. Je to také důležitý signál pro české vyjednavače, že nemáme důvod uzavírat rychlou dohodu, která je v zájmu Polska, nikoli Česka,” uvádí Pavel Franc, ředitel expertní skupiny Frank Bold, která se případem dlouhodobě zabývá. 

Česká republika už začala jednat o podmínkách možného stažení žaloby s Polskem, a Frank Bold proto usiluje o to, aby se o dohodě jednalo transparentně a česká veřejnost nebyla pouze postavena před hotovou věc. “Pokud má být žaloba vzata zpět, čímž dojde také ke zrušení předběžného opatření zastavujícího těžbu, může to být pouze v takovém okamžiku, kdy Polsko prokáže, že znovu obnovená těžba bude legální a nepovede k dalšímu poklesu hladiny spodní vody. Dohoda musí zabezpečit, že nebude docházet k dalším škodám na českém území. Jakákoliv jiná dohoda by byla v tuto chvíli v přímém rozporu s českými zájmy,” upozorňuje právnička Petra Urbanová z Frank Bold, která se případu věnuje.

Situace na českém území, které je zasaženo těžbou v Turówě, se přitom zhoršuje každý den. Jen od roku 2015 klesla hladina vody v zasažené části Libereckého kraje o téměř 35 metrů. Ve vrstvě, z níž místní obyvatelé čerpají pitnou vodu, klesá její hladina o 1 metr ročně. Lidé v obcích na česko-polských hranicích tak často musí volit mezi sprchou nebo mytím nádobí. Někteří dokonce museli vybít část svých hospodářských zvířat, protože zvířata by neměla co pít. Konkrétní příběhy čtěte na www.vodanebouhli.cz.