Přelomový rozsudek: soud zrušil část Programu zlepšování kvality ovzduší ostravské aglomerace
Nejvyšší správní soud včera zrušil některé části Programu zlepšování kvality ovzduší (dále jen „Program”) pro aglomeraci Ostravy, Karviné a Frýdku-Místku. Soud rozhodl na základě kasační stížnosti obyvatele Ostravy, který tvrdil, že Program neobsahuje dostatečně účinná opatření a nepovede k snížení znečištění ovzduší na zákonnou mez v nejkratší možné době. Včerejší rozhodnutí bude pravděpodobně mít dopad I na další tři podobné případy, týkající se programů pro Prahu, Brno a Ústecko.
„Nejvyšší správní soud dal stěžovateli za pravdu v tom, že programu zlepšování kvality ovzduší schází některé povinné náležitosti. Konkrétně se jedná o harmonogram uplatňování jednotlivých opatření, který má zajistit včasné a účinné naplňování cílů Programu a zároveň jeho účinnou kontrolu a revizi. Dále se jedná o vyčíslení očekávaného přínosu jednotlivých opatření za účelem jejich porovnání a prioritizace z hlediska účinnosti. Tyto podmínky přitom Ministerstvu ukládalo zpracované posuzování vlivů Programu na životní prostředí, tzv. SEA,” říká právnička Petra Marie Giňová z organizace Frank Bold, která ve sporu zastupuje stěžovatele a v první fázi sporu byla i žalobcem, spolu s ostravským spolkem Čisté nebe a panem Vladimířem Burdou.
Nejvyšší správní soud nejen že zrušil celý předchozí rozsudek Městského soudu v Praze, který žalobu na Program zamítl, ale zrušil přímo části samotného Programu. Rozsudek je konečný. Ministerstvo životního prostředí, které Program v roce 2016 vydalo, nyní bude muset vypracovat nový, s účinnějšími opatřeními a realistickým časovým rámcem.
„Jedná se o přelomový rozsudek v tom smyslu, že soud jednoznačně specifikuje a zpřesňuje náležitosti, které mají programy na ochranu ovzduší obsahovat, aby mohly být v praxi účinné. Zároveň soud došel k závěru, že v tomto ohledu nebyla správně transponována evropská směrnice o kvalitě vnějšího ovzduší. Soud se přitom významně opřel o judikaturu Soudního dvora EU a zahraničních soudů, která směrnici takto rovněž vykládá,” dodává Petra Marie Giňová.
Zrušení části Programu nebude mít negativní následky pro ostravskou aglomeraci, protože opatření v něm obsažená lze realizovat i bez Programu a řada z nich se již dokonce realizuje (například podpora výměny domácích kotlů).
„Soud rozhodl, že opatření v Programu musí být účinná, a aby byla účinná, musí cílit především na průmysl, který je na Ostravsku hlavní příčinou znečištění ovzduší. Fakt, že u nás v Radvanicích-Bartovicích je imisní limit pro benzo(a)pyren mnohonásobně překračován, lze přičítat právě a jen průmyslu,” komentuje případ stěžovatel Vladimír Burda.
Kontakt:
Petra Marie Giňová, právnička Frank Bold
tel. +420 734 202 657
petra.ginova@frankbold.org
Frank Bold je mezinárodní tým právníků, kteří se zabývají aktuálními společenskými výzvami.
Projekt Právo na čistý vzduch je financován programem Life.