Zlepší se stav ovzduší na Ostravsku ještě před rokem 2020?
Do 3. srpna se mohou lidé na Ostravsku vyjadřovat k plánům na zlepšení ovzduší. Ministerstvo životního prostředí zveřejnilo 3. července návrh opatření obecné povahy, kterým se vydává Program zlepšování kvality ovzduší pro aglomeraci Ostrava/Karviná/Frýdek-Místek. Právníci Frank Bold a zástupci Čistého nebe varují, že pokud bude strategie schválena v navrhované verzi beze změn, stav ovzduší na Ostravsku se v dohledné době nezlepší.
Frank Bold a Čisté nebe v rámci společné kampaně připravili nástroj, jehož prostřednictvím mohou lidé zaslat ministerstvu připomínky. Na adrese www.vypakujsmog.cz sdružení nabízí 7 připomínek, které směřují k tomu, aby Programy vedly k dosažení limitních hodnot „v co nejkratším čase“, jak požaduje zákon.
“Základním nedostatkem předloženého návrhu Programu pro Ostravsko je, že v něm chybí upřesnění kroků, které mají vést ke zlepšení stavu ovzduší, časový harmonogram a způsob vyhodnocování jejich účinnosti. Program zásadním způsobem ovlivní rozhodování českých úřadů až do roku 2020 a je klíčové, aby obsahoval skutečně efektivní opatření, ” uvádí Kristína Šabová z Frank Bold.
Dýcháme nejšpinavější vzduch v celé České republice a jeden z netoxičtějších v celé Evropě. Astma a alergickou rýmu má na Ostravsku dvakrát více dětí než ve zbytku republiky. Častěji trpíme dýchacími a kardiovaskulárními potížemi, alergiemi a ekzémy, máme větší riziko rakoviny plic, nádorů jater a ledvin. MŽP má teď příležitost s tím něco udělat a ulevit statisícům lidí,” dodává Markéta Ubíková z Čistého nebe o.p.s.
Další připomínky, k nimž se mohou lidé přes web www.vypakujsmog.cz připojovat obsahují návrh, aby MŽP do Programu
- zapracovalo požadavek na přezkum povolení koksoven s cílem snížení emisí benzo(a)pyrenu,
- prosadilo aglomeraci Ostrava/Karviná/Frýdek-Místek za prioritní oblast, do které zamíří největší část alokovaných prostředků na náhradu zastaralých domácích spalovacích zařízení na pevná paliva za nové,
- využilo potenciál velkých zdrojů ke snížení emisí a nařídilo přezkum a následně změnu závazných podmínek provozů těchto zdrojů,
- rozšířilo aplikaci emisních stropů na další zdroje, které mají významný vliv v zatížených lokalitách,
- přizvalo zástupce Čistého nebe do pracovních skupin k řešení zlepšování kvality ovzduší a
- provedlo vyhodnocení dopadů navrženého Programu na životní prostředí a lidské zdraví (proces SEA) ještě před skončením lhůty pro připomínkování současného návrhu tak, aby se občané měli možnost seznámit se všemi podklady a adekvátně reagovat.
Nevládní organizace kritizují také fakt, že lhůta pro vyjádření dotčených občanů je, zvláště v období letních prázdnin, příliš krátká a hrozí, že v oblastech, které se v současné době potýkají s velkým znečištěním ovzduší, nestihnou lidé včas zareagovat.
Česká republika dlouhodobě porušuje svou povinnost zlepšit kvalitu ovzduší a MŽP tak mimo jiné riskuje žalobu ze strany Evropské komise, která by mohla pro ČR skončit vysokými sankcemi.
Kontakty pro média
Kristína Šabová, Frank Bold
+420 720 565 672, kristina.sabova@frankbold.org
Markéta Ubíková, Čisté nebe o.p.s.
+420 608 701 869, marketa.ubikova@cistenebe.cz
Další informace
Zveřejněný Program zlepšování kvality ovzduší, aglomerace CZ08A - Ostrava/Karviná/Frýdek Místek
Příprava strategických plánů na zlepšení ovzduší se týká celé České republiky, MŽP na své úřední desce již zveřejnilo návrhy Programů zlepšování kvality ovzduší pro všechny zóny a aglomerace. Ve všech případech mají nyní jednotlivé regiony i jejich občané 30denní lhůtu zaslat k návrhu své připomínky.
Povinnost zpracovat programy zlepšování kvality ovzduší byla stanovena § 9 zákona č. 201/2012 Sb., o ochraně ovzduší. Pro region Ostrava/Karviná/Frýdek Místek měl být zpracován již v roce 2014. Hlavním účelem programu pro region Ostravska je zpracovat komplexní dokument k identifikaci příčin znečištění ovzduší a stanovit taková opatření, jejichž realizace povede ke zlepšení kvality ovzduší v co nejkratším čase dosažení přípustné úrovně znečištění. Přípustnou úrovní znečištění se rozumí zákonem stanovené imisní limity, které jsou v regionu Ostravska pravidelně překračovány, přičemž dle zákona je nezbytné, aby jejich hodnot bylo dosaženo v co nejkratší možné době.
Český rozhlas: Znečištění vzduchu neklesá. Můžou za to hlavně kamna na uhlí, říká ministerstvo
ČT: Ostravsko se dusí, Evropská komise hrozí Česku soudem